Sprzątnij graty, posadź kwiaty

2015-04-03 12:00:00 (ost. akt: 2015-03-31 10:28:37)

Coraz ładniejsza pogoda nie tylko zachęca do spacerów, coraz częściej wychodzimy na balkony, które przez całą zimę były szczelnie zamknięte. A na balkonach — składowisko różności, które wcale ich nie zdobią. Tymczasem przy odrobinie wysiłku można zamienić balkon w przytulne, zielone miejsce, które w sezonie wiosenno-letnim będzie służyć jako dodatkowe pomieszczenie dla domowników.

Sprzątnij graty, posadź kwiaty

Autor zdjęcia: Fotolia

Zanim zdecydujemy się zrobić ogródek na balkonie, musimy ustalić, jak duży obszar chcemy zagospodarować, w jakim stylu i przede wszystkim jak wygląda jego oświetlenie. Planując zakupy w sklepie ogrodniczym, dobrze jest wiedzieć, na którą stronę świata nasz balkon wychodzi.

Balkony po stronie południowej lub wschodniej są mocno nasłonecznione. Wybieramy na nie kwiaty, które nie boją się intensywnego słońca i dobrze znoszą lekkie przesuszenie. Należą do nich rośliny zwisające, np. petunie, surfinie, werbeny i pelargonie. Można też posadzić bratki, goździki, aksamitki, lobelie lub pelargonie stojące.

Balkony ocienione, leżące po północnej stronie, również mogą ładnie wyglądać. Obsadzamy je roślinami, które lubią umiarkowane słońce i najlepiej czują się w cieniu: begoniami, aksamitkami, fuksją czy niecierpkami. Ciekawie będzie też wyglądać donica z niewielkim iglakiem czy bukszpanem.

Kilka gatunków, jeden dobry efekt


Nadal na naszych balkonach najpopularniejsze są pelargonie. Właściciele chętnie tworzą kompozycje złożone z kilku gatunków silnie kwitnących odmian oraz roślin ozdobnych, których liście stanowią tło i wypełnienie. Jeśli obsadzamy kilka skrzynek obok siebie, dobrze jest zastosować ten sam zestaw gatunków albo chociaż w każdej z nich powtórzyć ten sam element kolorystyczny.
Na balkonie dobrze wyglądają też kwiaty dobrane na zasadzie kontrastu. Można łączyć ze sobą kilka odcieni fioletu z różem lub wymieszać czerwień z pomarańczem, tworząc ciepły, pogodny nastrój. Równie ładnie będą wyglądały delikatne odcienie pastelowe (cytrynowy, brzoskwiniowy).

Efektowne pnącza


Niepowtarzalny wygląd zwykłemu balkonowi mogą nadać różnego rodzaju pnącza, które z biegiem lat się rozrastają. Pięknie będzie się prezentował winobluszcz, który na jesieni przebarwia się na czerwono. Coraz częściej w donicach pojawiają się także kwitnące drzewka, rośliny na pniu z kwitnącą koroną, np. fuksja, rumianek. Są to rośliny wymagające, ale trudy ich uprawy rekompensuje ich wspaniały wygląd podczas kwitnienia.

Dużą popularnością cieszą się też kompozycje z roślin iglastych, które zdobią balkony także zimą. Na wiosnę dosadzamy do nich kwiaty jednoroczne, które uzupełniają kompozycję, a ich kwitnące kwiaty dodają jej koloru. Jedną balkonową donicę warto też poświęcić na zioła: rozmaryn, miętę i bazylię. Przepięknie pachną, a dodatkowo przez całe lato będziemy mieć świeże zioła. Zaaranżowanie balkonu wymaga nieco wysiłku i inwencji, ale efekt końcowy naprawdę jest tego warty.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB