Kolejne zmiany w prawie budowlanym

2015-04-15 13:06:20 (ost. akt: 2015-04-15 13:33:45)
Kolejne zmiany w prawie budowlanym

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Ustawa Prawo budowlane co kilka lat poddawana jest nowelizacjom, których celem jest usprawnienie procesu budowlanego i ułatwienie życia zarówno prywatnym inwestorom, jak i firmom budowlanym. Aktualne zmiany dotyczą zniesienia wielu ograniczeń prawnych i biurokratycznych.

Prawo budowlane to dokument, z którym powinien zapoznać się każdy, kto chce wybudować własny dom. Jest bowiem tyle ograniczeń, zakazów i nakazów, że łatwo pogubić się w gąszczu przepisów. Wbrew pozorom – nawet na własnej działce nie można postawić sobie takiego budynku, jaki byśmy chcieli, jeśli nie spełniałby on norm prawa budowlanego. Na szczęście ustawodawcy zdają sobie sprawę z wielu ograniczeń i mnóstwa formalności, starają się więc co jakiś czas nieco upraszczać i łagodzić przepisy. Poprawki w prawie budowlanym mają usprawniać proces budowlany, przede wszystkim poprzez zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, dla których obecnie obowiązujące prawo wymaga.

Mniej formalności


Co konkretnie się zmieni? Nie tylko zniesienie w niektórych przypadkach pozwolenia na budowę, ale też obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, gazu, wody i ciepła, o warunkach przyłączania do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych, telekomunikacyjnych, elektroenergetycznych, a także oświadczeń o zapewnieniu dostępu do drogi publicznej.
W nowym prawie budowlanym ograniczona będzie także zasada, zgodnie z którą wszelkie prace budowlane można rozpocząć dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Ułatwi to życie wielu inwestorom, którzy nawet wtedy, gdy są przygotowani do rozpoczęcia prac, nie mogą nic zdziałać dopóki nie będą mieli w dłoni odpowiedniego papierka. W nowelizacji ustawy Prawo budowlane pojawiło się również rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych, których budowa nie będzie wymagała – jak dotychczas – uzyskania pozwolenia, a wystarczy jedynie zgłoszenie budowy w odpowiednim urzędzie miasta czy gminy.

Domy jednorodzinne bez pozwolenia


Zgłoszeniu będą podlegać przede wszystkim jednorodzinne, wolno stojące budynki mieszkalne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. To bardzo dobra wiadomość dla osób, którym marzy się budowa domu – formalności będzie zdecydowanie mniej. Zgłoszenie wystarczy także w przypadku wolno stojących parterowych budynków gospodarczych. Są to między innymi: garaże, altany, przydomowe ganki czy ogrody zimowe (oranżerie) o powierzchni zabudowy do 35 mkw. – ale łączna liczba takich obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. danej działki. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB