Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej czasu spędzamy w ogrodach i na działkach. Jednak aby cieszyć się ich pełnym urokiem, trzeba najpierw włożyć w nie sporo pracy. Ogród po zimie nie zachwyca wyglądem, trzeba mu pomóc powrócić do pełni sił.
Tu przytnij, tam wygrab
Początek wiosny to najlepszy moment na przycinanie drzew i krzewów. Chore i suche pędy należy uciąć u nasady, a z grządek i trawnika trzeba wygrabić suche liście, resztki roślin i inne zanieczyszczenia po zimie. Na przedwiośniu przycinamy też wiele roślin ozdobnych, szczególnie tych, które kwitną latem na jednorocznych pędach.
Termin przycinania róż jest uzależniony od warunków pogodowych. Przeważnie jest to druga połowa kwietnia, gdy wtedy bywa już wystarczająco ciepło. Na początku usuwamy pędy wyschnięte lub przemarznięte. U róż wieloletnich, w celu ich odmłodzenia, dobrze jest wyciąć też część starszych pędów. Poszczególne pędy tniemy lekko skośnie nad zdrowym pąkiem. Przełom marca i kwietnia to także odpowiednia pora na dosadzanie krzewów róż na rabatach.
Wiosenne przesadzanie
Wczesna wiosna, gdy już rozmarznie gleba, to doskonały czas na przesadzanie w naszym ogrodzie. Rośliny liściaste przesadzamy w stanie bezlistnym, a iglaki zanim rozpoczną wegetację. Możemy też sadzić drzewa i krzewy sprzedawane z odkrytymi korzeniami.
Wybierając rośliny do naszego ogrodu, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na to, by nie miały one przesuszonych korzeni. Po przywiezieniu do ogrodu trzeba je niezwłocznie posadzić lub tymczasowo przysypać ich korzenie wilgotną glebą. Wiosną możemy też podzielić karpy bylin i posadzić w nowym miejscu. Po wykopaniu z ziemi należy je dzielić, przecinając nożem lub rozrywając.
Dobry nawóz, zdrowsze rośliny
Niezbędnym elementem wiosennej pielęgnacji ogrodu jest nawożenie gleby, będące podstawowym warunkiem właściwego wzrostu i rozwoju uprawianych roślin. Budzące się do życia rośliny potrzebują odpowiedniej ilości składników pokarmowych. A w glebie jest ich, niestety, za mało. Dlatego należy dostarczyć je z odpowiednio dobranymi nawozami.
Zadbaj o efektowny trawnik
Trawnik po zimie nie prezentuje się zazwyczaj dobrze. Aby odzyskać piękny wygląd, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Gdy stopnieje śnieg, rozpoczynamy wiosenną pielęgnację murawy. Najpierw sprężystymi grabiami wygrabiamy śmieci, gałęzie, liście i suchą trawę, a także wyrównujemy i zasypujemy kretowiska. Następnie wykonujemy powierzchniową aerację, czyli napowietrzanie. Zabieg ten polega na rozluźnianiu nieprzepuszczalnej warstwy powierzchni gleby w celu prawidłowego rozwoju traw i ich korzeni. Wykonujemy go poprzez nakłuwanie darni widłami lub za pomocą aeratora.
kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez