Wiosenne porządki w domu i ogrodzie

2015-04-21 08:49:50 (ost. akt: 2015-04-21 09:44:29)
Wiosenne porządki w domu i ogrodzie

Autor zdjęcia: Galeco

Pierwsze promienie słońca to sygnał do rozpoczęcia porządkowania naszego otoczenia — domu i ogródu. Czasami natłok zadań może przerosnąć nasze możliwości. Podpowiadamy jak zadbać o każdy szczegół, nie tracąc przy tym głowy.

Prace porządkowe najlepiej zacząć od drzew, które niekiedy są najwyższą partią w naszym otoczeniu. Drzewa liściaste powinny zostać przycięte, a stare, uschnięte i chore gałęzie — usunięte. Jeśli drzewa rosną zbyt gęsto, to teraz jest odpowiedni moment na ich przerzedzenie. To najlepszy sposób na pobudzenie drzewa do wytwarzania młodych, zdrowych pędów i poprawienia kształtu jego korony.

Kolej na czyszczenie domu, które najlepiej zacząć od przejrzenia kominów oraz rynien. Sprawdzenie orynnowania to priorytet, jeśli nie zostało to zrobione jesienią. Zalegające liście drzew i igliwie mogą stworzyć trudną do usunięcia warstwę tamującą przepływ wody. Powinni o tym pamiętać szczególnie właściciele zadrzewionych działek. Czyszczenie rynien rozpoczynamy od wygarnięcia zalegających liści i błota przy pomocy tępej łopatki.

Warto, aby sprawdzając stan instalacji również zwrócić uwagę na wszelkie zarysowania, korozję i uszkodzenia mechaniczne, które mogą decydować o nieszczelności rynien. Jeżeli rynna przecieka, to najczęściej dzieje się to w obszarze łączeń poszczególnych elementów orynnowania i wynika z deformacji i odkształcania się materiału lub błędów popełnionych na etapie montażu rynien. Większość problemów można łatwo wyeliminować przy pomocy odpowiedniego środka uszczelniającego, ale poważniejsze naprawy lepiej już zlecić fachowcom.

Po zakończeniu prac na dachu — zajmujemy się ogrodem i elewacją. Krzewy i trawniki wymagają szczególnej uwagi po zimie. Ostrożnie należy z nich usunąć liście i pozostałe gałęzie. Wyczesanie trawy grabiami pobudzi źdźbła do wzrostu i napowietrzy darń. Początek kwietnia to również dobry moment na odsłonięcie roślin. Torf i korę, które chroniły je zimą, warto zostawić na rabatkach jako ściółkę. Inne pozostałości np. liście, słomę czy gałęzie drzew iglastych — przenieść na kompost. Zabrudzoną elewację najlepiej myje się wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentów do mycia fasad. W następnej kolejności powierzchnia powinna być dokładnie przemyta czystą wodą i pozostawiona do wyschnięcia. Jeśli zabrudzenie było silne — ściany mogą wymagać ponownego malowania.

Grunt to dobra organizacja pracy dlatego obowiązki najlepiej jest podzielić na kilku domowników oraz co 2-3 godziny sprzątania organizować sobie małą przerwę. Jeśli dom jest duży i wymaga więcej nakładów pracy — należy je rozłożyć na kilka dni i zacząć odpowiednio wcześnie. Wtedy mamy gwarancję, że wszystkie obowiązki będą skończone i nikt nie straci głowy w całym tym porządkowym zamieszaniu.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB