Wiosenne prace w warzywniaku i sadzie

2015-04-28 12:46:58 (ost. akt: 2015-04-28 13:24:42)
Wiosenne prace w warzywniaku i sadzie

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wiosna już w pełni, w związku z czym w ogrodzie i sadzie rozpoczął się pracowity czas. W tym okresie odchwaszczamy, siejemy, nawozimy i pielęgnujemy rośliny. W kwietniu przede wszystkim skupiamy się na wysiewaniu nasion do gruntu, z kolei maj jest miesiącem ponownego oprysku drzew, po ich zakwitnięciu.

Ciepło i wilgoć sprzyja rozmnażaniu się dziko rosnących chwastów, dlatego w kwietniu zaczynamy systematyczne usuwać je z ogródka. W tym czasie możemy sadzić: cebulę z dymki, ząbki czosnku, jak również cebulki kartoflanki i szalotki oraz sadzonki korzeniowe chrzanu. Warto także rozmnażać rozrośnięte rośliny szczypiorku, cebuli siedmiolatki i rabarbaru. W jaki sposób to robić? Poprzez podzielenie ich na mniejsze części, wraz z pączkami i korzeniem. Jeśli chodzi o wysiewanie nasion do gruntu, kwiecień jest okresem odpowiednim dla większości gatunków warzyw tj. dla sałaty, rzodkiewki, kopru, pietruszki, marchwi, grochu, bobu, szpinaku, buraka ćwikłowego itd.

Wiosną regularnie podlewamy i zasilamy nowo posadzone drzewa i krzewy. Pod młode drzewka rozkładamy warstwę obornika. Kwiecień jest ostatecznym terminem na przycięcie winorośli. Późne cięcie powoduje silny wyciek soków. Trzeba pamiętać, że rośliny posadzone w sprzyjających warunkach (w odpowiedniej glebie, dobrze oświetlone, nawiezione i przycięte) są silne, bardziej odporne na infekcje i rzadziej zasiedlane przez szkodniki. Jeśli jednak nasz sad został porażony przez poważne choroby drzew (śliwa, wiśnia, brzoskwinia, morela, jabłoń) np. kędzierzawość liści (brzoskwinie), to ratunkiem dla nich jest oprysk. Wykonuje się go przed pojawieniem się na nich liści. Ponownie wykonujemy go w maju tuż po kwitnieniu. W razie pojawienia się szkodników stosujemy środki owadobójcze.

Aby ogród i sad cieszył oko właścicieli cały rok, należy go troskliwie pielęgnować. Używany w tym celu sprzęt musi być trwały, funkcjonalny i zapewniać wygodę. Niezbędnikiem każdego sadownika i ogrodnika jest opryskiwacz, który służy na lata. Może być w formie podstawowej jak i w postaci plecaka, który dzięki swej mobilności zapewnia komfortową pracę nawet przy wykonywaniu długotrwałych zabiegów opryskowych.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Karol #1724910 | 89.77.*.* 29 kwi 2015 17:08

    Ja to kładę w tym sezonie nową kostkę Urbanit w ogrodzie i jestem bardzo podekscytowany. Tzn. nie ja kładę, ale ekipa. Już od dawna mam pomysł na nowy ogród kwiaciano-sadowy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz