Wiosna wchodzi przez okno

2015-05-07 06:23:47 (ost. akt: 2015-05-06 12:07:24)
Wiosna wchodzi przez okno

Autor zdjęcia: Haft

Aby odświeżyć wygląd mieszkania, wystarczy zmienić firanki, zamontować rolety z fantazyjnym wzorem, a stolik nakryć białą, koronkową serwetą. Jeszcze wazonik z wiosennymi kwiatami i pokój zmienia się nie do poznania.

Wiosna jest idealną porą na realizację nowych pomysłów, także tych dotyczących wyglądu mieszkania. Na ogólne wrażenie i styl pomieszczeń ogromny wpływ ma wygląd okien. Zawieszenie firan, zasłon, rolet może podkreślić lub całkowicie zmienić charakter pokoju, kuchni czy sypialni. Dlatego ważny jest na przykład właściwy dobór tkanin oraz wzorów. Znaczenie ma ich rodzaj, kolor, a także faktura. Kolor na przykład powinien on korespondować z przeznaczeniem danego pomieszczenia i zaplanowanym w nim stylem.

Warto więc wiedzieć jakie kolory będą modne w tym sezonie. Projektanci zwracają uwagę na zielony i niebieski w naturalnych odcieniach, zgaszony róż i szarości w różnych tonacjach. Niezmienną popularnością cieszą się też kolory neutralne, które pasują do każdego wnętrza. To czy wprowadzimy do naszego mieszkania różnorodność kolorystyczną czy też stworzymy kompozycje jednokolorowe zależy wyłącznie od naszej inicjatywy.

— Neutralne kolory firan czy zasłon, wbrew pozorom, nie oznaczają nudy — mówi nasz ekspert Magdalena Tomaszewska. — Mogą idealnie dopełniać styl wnętrza. Na ich odbiór duży wpływ będzie miał wzór — na wiosnę warto wybierać motywy zwiewne i lekkie. Poza tym warto pamiętać o dodatkach w postaci obrusów, serwet, poduszek czy narzut. Uszyte z tej samej tkaniny co firanka czy zasłona, uzupełnią stylizację. Wykonane z podobnego materiału, ale w intensywniejszym lub kontrastowym kolorze jeszcze mocniej zaakcentują pomysł aranżacyjny — dodaje nasz ekspert.

Nie zaszkodzi też wprowadzić wyrazistych wzorów kwiatowych. Dominująca jest także śnieżna biel. Długie, białe firanki idealnie pasują do salonów, dodając im ciepła i elegancji. A co ze wzorami? Spośród wzorów tkanin, czołową pozycję zajmują motywy kwiatowe. Ciekawym pomysłem jest tematyczne łączenie wzorów na firankach i zasłonach – dominującym motywem może być więc ten sam kwiat, inaczej przedstawiony na dwóch tkaninach, np. drobniejszy na firankach i większy na zasłonach. Można w ten sposób osiągnąć ciekawy, ale i spójny stylistycznie efekt.
Kwiatowy wzór to propozycja romantycznej, pogodnej stylizacji. Doskonale sprawdzi się jako element klasycznego bądź rustykalnego wystroju wnętrz. Modne są też duże, geometryczne wzory (pasy, kraty). W połączeniu np. z szarościami, świetnie sprawdzą się jako element nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji.

kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB