Roboty wykończeniowe są ważne

2015-05-12 08:00:00 (ost. akt: 2015-05-11 15:45:08) Artykuł sponsorowany

Kupujemy mieszkanie w stanie surowym i szukamy fachowców oraz decydujemy, co zrobimy sami. Na co zwrócić uwagę, wykańczając mieszkanie, radzi Jacek Bochomulski, dyrektor techniczny ARBET Investment Group Sp. z o.o. Mieszkanie w stanie surowym wymaga wykończenia. W rozmowie z naszym ekspertem podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędów.

Jacek Bochomulski, dyrektor techniczny ARBET Investment Group Sp. z o.o.

Jacek Bochomulski, dyrektor techniczny ARBET Investment Group Sp. z o.o.

Autor zdjęcia: Arbet

— Kupujemy mieszkanie w stanie surowym. Wykończyć je samodzielnie czy powierzyć fachowcom?
— Etap robót wykończeniowych kojarzony jest z pracami niewymagającymi specjalnych kwalifikacji od wykonawcy i rzeczywiście, prace te mimo iż mają zasadnicze znaczenie jeśli chodzi o estetykę i standard lokalu, nie mają większego wpływu na bezpieczeństwo konstrukcji i użytkowników obiektu. Właśnie dlatego, jak również ze względów ekonomicznych, bardzo często ten zakres prac wykonywany jest we własnym zakresie, sposobem gospodarczym lub powierzany przypadkowym wykonawcom, którzy przy bardzo małym potencjale technicznym podejmują się wykonania wszelkich prac budowlanych i instalacyjnych. Kierując się wyłącznie estetyką i funkcjonalnością, zdarza się, że zapominamy o ważnych zasadach decydujących o trwałości wykonywanych prac, wpływających na warunki higieniczne panujące w lokalu lub, co jest bardziej odczuwalne, mogących zaoszczędzić zbędnych kosztów.

— Jakie błędy popełniamy najczęściej?
— Wśród najczęściej popełnianych błędów należy wymienić zbyt wczesne rozpoczynanie robót związanych z wykonaniem okładzin podłóg i ścian, a także malowanie ścian w nowych obiektach farbami nieprzepuszczającymi wilgoci. Większość obecnie wznoszonych budynków realizowana jest w technologiach mokrych, co powoduje, że część wody technologicznej zostaje na długi okres w konstrukcji budynku. Przed przystąpieniem do prac, które mogą spowodować zamknięcie wilgoci w stropach i ścianach należy zbadać wilgotność podłoża, co nie stanowi problemu dla większości profesjonalnych firm dysponujących odpowiednim sprzętem, natomiast przy wykonywaniu prac we własnym zakresie jest raczej niemożliwe.

— Ale wstawiając drzwi czy meble chyba już nie musimy się obawiać błędów?
— Przy wyborze stolarki drzwiowej należy jednak brać pod uwagę nie tylko jej walory estetyczne, ale pamiętać o konieczności wyposażenia drzwi do łazienek i kuchni w kratki nawiewne lub inne rozwiązania umożliwiające swobodny przepływ powietrza. Należy zaznaczyć, że większość dostępnej na rynku stolarki drzwiowej nie spełnia normowej wielkości otworów nawiewnych, czyli 0,022 mkw. Obecnie standardem staje się wykonywanie mebli na wymiar, co oczywiście daje wiele możliwości dotyczących kształtowania i wykorzystania przestrzeni mieszkania, jednak często w tym przypadku dochodzi do przesłaniania grzejników oraz kratek wentylacyjnych, co w znaczny sposób wpływa na komfort użytkowania mieszkania. Aranżacja mieszkania to także prace instalacyjne.

— Jakie?
— Nowe mieszkania, dostępne na rynku, zazwyczaj wymagają wykonania rozprowadzenia instalacji wodnej. Ze względu na cenę, stosunkową łatwość montażu i brak większych wymagań dotyczących niezbędnych narzędzi, często decydujemy się na zastosowanie prostych systemów PCV do instalacji wodociągowych, które umożliwiają prawidłowe wykonanie nawet przez amatora, jednakże w przypadku braku prób ciśnieniowych, do których wykonania niezbędny jest już odpowiedni sprzęt, takie rozwiązanie niesie za sobą duże ryzyko przecieku, zniszczeń własnego mieszkania, a niestety, bardzo często mieszkań w całym pionie. W najlepszym przypadku nieuniknione staje się rozkuwanie ścian i posadzek. Ten rodzaj usterki może stać się przyczyną poważnych kosztów, a w tych okolicznościach warto pomyśleć o wcześniejszym ubezpieczeniu mieszkania, już na etapie prowadzenia prac wykończeniowych. Podsumowując, można powiedzieć, że o jakości prac wykończeniowych świadczy nie tylko wizualny efekt końcowy, ale również wiele czynników niewidocznych i pomijanych, aczkolwiek bardzo ważnych.

W kolejnym odcinku cyklu — Mieszkaj szczęśliwie z „Gazetą Olsztyńską” i Grupą Arbet, 26 maja, wyjaśnimy, czym różni się apartament mieszkalny od mieszkania i sprawdzimy, jakie są koszty budowy mieszkania.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB