Budowa domu jest poważną inwestycją, warto więc, kupując dodatkowe wyposażenie, od razu dokonywać dobrych wyborów. W przeciwnym razie narazimy siebie na niepotrzebne nerwy, a budżet na dodatkowe wydatki. Jedną z takich wymagających rozpoznania decyzji jest zakup automatyki przydomowej. O czym więc warto wiedzieć przed wyruszeniem na zakupy?
Nie daj się oszukać
Zakup bramy i napędu w miejsce zintegrowanej bramy automatycznej to nie tylko wygoda dla domowników, ale też amortyzacja domowego budżetu. Rynek oferuje na tyle dużo rozwiązań, że dla każdego skrzydła znajdzie się optymalne rozwiązanie, osobny montaż elementów pozwala zaś na większą elastyczność finansową oraz oszczędności. Przy czym oszczędności nie warto szukać na siłę. Zdarza się, że na półkach marketów znajdziemy napędy tańsze nawet o 20-30 proc. w stosunku do cen oferowanych przez dealerów. Atrakcyjne oferty dotyczą jednak zazwyczaj zestawów nieznanych producentów, najczęściej współpracujących głównie z dużymi sieciami sklepów. Tego typu napędy mogą być słabej jakości, co w połączeniu z brakiem wsparcia technicznego ze strony producenta często zniechęca instalatorów do montażu. Co więcej, oszczędności uzyskane na kupnie takiego sprzętu nierzadko są tylko pozorne. W razie awarii sprzedawca będzie musiał sprowadzić daną część na zamówienie, co skutkować będzie dodatkowymi kosztami.
Profesjonalny montaż bez nieporozumień
Prośmy o pomoc w wyborze profesjonalistę. Kiedy już dokonamy wyboru, pozostaje kwestia instalacji, konserwacji oraz warunków gwarancji. Ponieważ instalator dokonuje wszelkich regulacji oraz prawidłowego podłączenia do sieci, to on bierze odpowiedzialność za poprawność montażu. – Aby uniknąć nieporozumień zakres prac konserwacyjnych ustalamy już przy zakupie. Zdarza się, że do środka napędu trafiają różne zanieczyszczenia, dlatego zachęcam do regularnego czyszczenia sprzętu znajdującego się wewnątrz obudowy. Kiedy jednak zetkniemy się z awarią, a brama będzie częściowo lub całkowicie niesprawna, problem powinniśmy zgłosić odpowiedniemu serwisantowi – wyjaśnia Piotr Wiśniewski.
Bramy garażowe i ich napędy
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bram garażowych. Różnią się one przede wszystkim budową i sposobem otwierania. Wyróżnić możemy kilka podstawowych rodzajów m.in. bramy segmentowe, uchylne, rolowane, rozwieralne.
Najbardziej wymagające, jeśli chodzi o dobór prawidłowego napędu, są bramy skrzydłowe. Trzeba dokładnie znać parametry, aby nie popełnić błędu. Do najważniejszych parametrów należy długość jednego skrzydła, jego masa oraz słupki, na których będziemy instalować napęd.
Wymienione parametry wpływają w istotny sposób na montaż oraz, w przyszłości, żywotność siłownika.
• z ramieniem łamanym,
• podziemne,
• śrubowe.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez