W ostatnich latach deweloperzy rozszerzają swoje oferty o propozycje apartamentów, które miałyby konkurować z klasycznymi mieszkaniami. Czy jednak na pewno kupujemy apartament? — wyjaśnia Jarosław Grochowski, dyrektor działu przygotowania inwestycji Grupy ARBET.
— Na pierwszy rzut oka apartament kojarzy nam się z bogactwem, blichtrem i zwiększonym standardem życia, jak się jednak okazuje różnic jest znacznie więcej i są one znacznie wyraźniejsze. Apartamenty różnią się zdecydowanie od dużych mieszkań o zwiększonej powierzchni w podwyższonym standardzie i różnica jest nie do przeskoczenia dla wielu zabudowań. Przede wszystkim pierwszym wyznacznikiem jest lokalizacja. Apartament jest lokalem w budynku, który znajduje się w ścisłym centrum miasta, najczęściej określanym w sposób historyczny lub w bardzo atrakcyjnej dzielnicy, zwykle jednak będzie on miał swoją oryginalną i unikatową architekturę często poprzez lokalizację w zabytkowych kamienicach posiadających swoją wyjątkową historię. Drugim wyznacznikiem jest jakość usług oraz materiałów wykończeniowych, głównie dlatego, że apartamenty są lokalami luksusowymi, do wybudowania których wykorzystuje się materiały wyłącznie najwyższej klasy. Dodatkowa wytyczna to zestaw luksusowych usług udostępnianych tylko i wyłącznie dla mieszkańców, dlatego też każdy właściciel apartamentu powinien mieć możliwość skorzystania z dobrodziejstwa recepcji (usługi typu Consierge), klubu fitness, przedszkola, podziemnego parkingu, miejscowego SPA czy całodobowej ochrony.
— Oczywiście najważniejszym punktem jest wygląd i standard samego lokalu, ponieważ w apartamencie układ pomieszczeń, ich wygląd oraz funkcjonalność jest precyzyjnie opracowana i przemyślana, przez co mieszkanie można idealnie dostosować do oczekiwań i potrzeb jego właściciela. Standardem są systemy inteligentnego zarządzania mediami, ochrony przeciwhałasowe, wentylacja z klimatyzacją, co najmniej jeden rozbudowany taras oraz doskonale zaprojektowana powierzchnia, która uwzględnia gabinet, dwie sypialnie, min. dwie łazienki (prywatna i dla gości), garderobę i reprezentacyjny salon dla gości. W każdym apartamentowcu znajduje się oczywiście winda, nawet jeżeli budynek jest na tyle niski, że jego mieszkańcy szybciej doszliby do swojego mieszkania na piechotę.
— Wartość takich mieszkań można liczyć w milionach złotych, dlatego też ekskluzywność takich zabudowań strzeżona jest za pośrednictwem bariery finansowej. Średnia cena apartamentu w najatrakcyjniejszych częściach największych miast Polski waha się zwykle około 6 milionów złotych, co dla większości jest kwotą nieosiągalną w ciągu całego życia. W tym miejscu warto wspomnieć o jakże istotnej kwestii związanej nie tylko z apartamentami, czyli o tym co m.in. wpływa na cenę lokalu mieszkalnego. Otóż warto wiedzieć, że jednym z jej głównych składników jest wartość działki gruntu, na której powstała dana zabudowa, stanowi ona często aż 20% ceny lokalu! Jednak w naszej rzeczywistości dochodzi również konieczność poniesienia, podczas realizacji inwestycji, dodatkowych nakładów na infrastrukturę (budowa sieci i dróg na terenie gminy), której po prostu brak, a to kolejne ok. 5% wartości lokalu. Trzeba też wziąć pod uwagę koszty finansowania całej inwestycji (kredyt) do momentu jej zrealizowania i sprzedaży. Wszystkie te czynniki powodują, że różnica pomiędzy samym kosztem budowy, a ceną sprzedaży lokalu sięgająca 20-30%, po ich uwzględnieniu spada już do maksymalnie do 5%.