Dbaj o okna

2015-06-20 07:00:10 (ost. akt: 2015-06-18 14:41:24)
Dbaj o okna

Autor zdjęcia: Pol-Skone

Konserwacja okien nie jest ani czasochłonna, ani trudna. Wykonując ją co najmniej dwa razy w roku zyskujemy pewność, że zarówno wygląd zewnętrzny, jak i zamontowane w oknach mechanizmy nie zmienią się przez długie lata.

Stolarka okienna ma duży wpływ nie tylko na walory wizualne pomieszczenia, ale przede wszystkim na bilans energetyczny budynku. Aby drewniane okna należycie spełniały swoje funkcje, należy je odpowiednio pielęgnować i konserwować, a wtedy z pewnością zachowają swoje wszystkie parametry użytkowe przez wiele lat.

Inwestując w jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, jakim jest budowa domu, coraz częściej chętniej zwracamy się w stronę natury, doceniając nie tylko jej walory wizualne, ale przede wszystkim użytkowe. Drewniane okna dodają każdemu wnętrzu klasycznej elegancji. Drewno posiada szereg zalet funkcjonalnych, a dzięki niskiemu przewodnictwu ciepła zapewnia utrzymanie właściwego bilansu ciepła w pomieszczeniu. Warto o tym pamiętać nie tylko zimą.

Szybkość zużycia drewnianej stolarki okiennej zależy od działania czynników atmosferycznych, a także od wpływu pozostałych bodźców środowiskowych m.in. zanieczyszczenie środowiska, sposób zabudowy i położenie topograficzne budynku. I chociaż nowoczesne okna posiadają system 3 lub 4 powłok ochronnych, zaleca się co najmniej dwa razy do roku, dokładnie przyjrzeć się ramom i skrzydłom okiennym, by ocenić ich stan. Jeśli na powłoce lakierniczej pojawią się mikrouszkodzenia, otarcia czy drobne zadrapania, można samodzielnie usunąć je za pomocą delikatnego papieru ściernego, a następnie na oczyszczoną z pyłu powierzchnię nanieść farbę nawierzchniową zgodną z kolorem wybarwienia okna. W przypadku miejscowych uszkodzeń nie ma potrzeby renowacji całej ramy.

Pielęgnację lub konserwację ram okiennych drewnianych najlepiej zacząć od usunięcia kurzu — mówi Michał Andrzejak, ekspert producenta okien. — Pamiętać należy, by nie używać do tego agresywnych detergentów, ponieważ zawarty w nich amoniak może nieodwracalnie uszkodzić powłokę malarską. Do mycia najlepiej stosować czystą wodę z delikatnym detergentem. Większość środków do mycia szyb zawiera salmiak, jego ewentualne resztki, które pozostają po umyciu szyb należy usunąć najlepiej czystą wodą. Następnie elementy okien wytrzeć suchą szmatką. Kolejnym krokiem powinno być zabezpieczenie ram okiennych specjalnie przeznaczonym do tego celu mleczkiem konserwującym lub pastą pielęgnującą drewno.

Preparaty takie nawilżają powierzchnię lakierniczą, w efekcie zabezpieczając ją przed pękaniem i wnikaniem w pory kurzu, którego usunięcie może być niezwykle trudne. Preparaty pielęgnacyjne najlepiej nanosić miękką bawełnianą ściereczką pamiętając jednocześnie, że procesowi temu nie służą mrozy oraz duże nasłonecznienie. Ramy najlepiej konserwować w temperaturze powyżej 8 st. C. — dodaje nasz ekspert.

Istotnym elementem każdego okna są także okucia i uszczelki, które ze względu na liczne obciążenia mechaniczne również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W celu zapewnienia prawidłowego działania okuć i ochrony ich przed szybszym zużyciem, wszystkie ruchome elementy oraz miejsca ich tarcia i współdziałania należy dwa razy do roku oczyścić, a następnie nasmarować olejem do konserwacji okuć. Przy otwartym oknie zabrudzone uszczelki należy oczyścić miękką tkaniną nasączoną wodą z delikatnym detergentem. Przed zamknięciem okna uszczelki dokładnie osuszyć. W przypadku stwierdzenia trwałych uszkodzeń lub odkształceń uszczelkę należy wymienić na nową.

kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB