Silikony i akryle są najlepsze na uszczelnianie

2015-07-09 08:00:00 (ost. akt: 2015-07-09 09:06:51)
Silikony i akryle są najlepsze na uszczelnianie

Autor zdjęcia: Beston

Silikony i akryle sprawdzają się zarówno w kuchni, łazience, salonie, jak i wielu innych pomieszczeniach. Podpowiadamy, jaki produkt wybrać.

Lista możliwych zastosowań silikonów oraz akryli jest długa — od uszczelniania wanny aż do naprawy spękanego muru. W sklepach budowlanych, w plastikowych tubach znajdują się różne rodzaje silikonów, masy akrylowe, kleje montażowe czy też kity do drewna. Liczba dostępnych na rynku silikonów może przyprawić o zawrót głowy — budowlane, szklarskie, monterskie, do akwariów, wysokotemperaturowe, uniwersalne, sanitarne. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tych rozwiązań — o utwardzaniu kwaśnym (octowe) i neutralne. Te pierwsze, w trakcie aplikacji oraz wysychania, wydzielają charakterystyczny zapach przypominający ocet. Mają bardzo dobrą przyczepność do różnych powierzchni, są też odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Mogą jednak powodować korozję niektórych metali, np. mosiądzu i wchodzić w reakcję z materiałami zawierającymi wapno.

Silikony neutralne, podczas utwardzania nie wydzielają przykrego zapachu. Dobrze przylegają do materiałów budowlanych. Nie powodują korozji metali. Oba rodzaje tych praktycznych mas można zwykle stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, a wykonane z nich spoiny i uszczelnienia są trwale elastyczne.

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak kuchnie czy łazienki, dobrze sprawdzi się silikon sanitarny. Jest on odporny na działanie wilgoci, grzybów i pleśni, dlatego jest dedykowany do uszczelnienia wanien, kabin prysznicowych, umywalek, zlewozmywaków czy blatów kuchennych. Silikonów uniwersalnych możemy natomiast użyć m.in. do spoinowania połączeń pomiędzy materiałami budowlanymi i wykończeniowymi, fugowania płytek lub w pracach szklarskich.
Uszczelniacze akrylowe to jednoskładnikowe spoiwo na bazie dyspersji akrylowych. Wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością do większości materiałów budowlanych, jest także neutralne chemicznie. Dzięki temu nie powoduje korozji metali oraz nie wydziela przykrych zapachów w trakcie prac i procesu wiązania. Akryl jest łatwy do nanoszenia. Choć po utwardzeniu jest mniej elastyczny od silikonu, to można go malować. Z tego powodu znajduje zastosowanie przy spoinowaniu płyt gipsowo-kartonowych oraz naprawie pęknięć i rys w tynku.

kr


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB