Jeśli planujemy w inwestycji zastosowanie wielu przeszkleń, należy zwrócić uwagę na ich parametry użytkowe, a przede wszystkim energooszczędność. Współczynnik ten określany jest symbolem Uw. Wartość Uw określa, ile ciepła ucieka oknem, dlatego powinna być jak najniższa. Bywa, że parametr ten mylony jest ze współczynnikiem Ug, opisującym wartość dla samej szyby, który zawsze jest korzystniejszy niż Uw — wyjaśnia Piotr Grabowski, właściciel firmy zajmującej się sprzedażą okien.
Kluczowe elementy
O energooszczędności decydują przede wszystkim takie elementy jak: pakiet szybowy, najlepiej dwukomorowy, rama i uszczelki. Energooszczędny pakiet szybowy składa się z trzech szyb, przestrzenie pomiędzy którymi wypełnione są gazem szlachetnym. Dodatkową ochronę przed chłodem stanowią ramki dystansowe rozdzielające tafle. Ramy powinny być co najmniej 5-komorowe i o głębokości zabudowy nie mniejszej niż 70 mm. — Wśród inwestorów panuje nie zawsze prawdziwe przekonanie, że im więcej komór, tym okno cieplejsze — tłumaczy Piotr Grabowski. — Tymczasem parametry okna ulegają poprawie tylko wtedy, gdy zwiększenie liczby komór wiąże się z poszerzeniem głębokości zabudowy. 6-komorowe okno o szerokości profila wynoszącej 70 mm nie będzie cieplejsze niż to, które ma 5 komór. Znacznie ważniejszy niż kolejna komora jest klin izolacyjny w profilu wykonany np. z EPS — dodaje nasz ekspert.
Niedocenianym elementem okien są uszczelki. Obecnie wykonuje się je z tworzyw odpornych na ściskanie i rozciąganie, które dłużej zachowują swoje ciepłochronne właściwości. W nowoczesnych systemach stosuje się całe ich układy — uszczelki umie-szczane są w trzech obwodach skrzydła.
Warto zwrócić też uwagę na takie elementy jak niedeformujące uszczelek zawiasy, czy listwy podparapetowe, które dodatkowo poprawiają parametry izolacyjne — podpowiada nasz ekspert.
Fachowy montaż
Nawet najlepsze okna nie ochronią przed chłodem, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane. Wybierając dostawcę stolarki, należy zwrócić uwagę na umiejętności ekipy montażowej. Warto zapytać o odbyte szkolenia i referencje od dotychczasowych klientów firmy.Jeśli wybieramy okna spełniające wymogi dla stolarki do domów energooszczędnych, należy zamontować je jedną z metod tzw. ciepłego montażu — podpowiada Piotr Grabowski. — Montaż tradycyjny, niestety, nie pozwoli uzyskać pełni ich ciepłochronnych możliwości. Na szczęście na rynku dostępnych jest kilka sposobów ciepłego montażu, w tym montaż trójwarstwowy oraz na energooszczędnych podkładach podparapetowych — dodaje.
Personalizacja zamówienia
Okna można wyposażyć też w akcesoria dopasowane do indywidualnych potrzeb
— blokadę bezpieczeństwa dla maluchów, dźwiękoszczelne szyby, kontaktrony umożliwiające konfigurację okna z systemem alarmowym czy okucia zapewniające ergonomię użytkowania i wiele innych. kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez