Sposób na odpady i piękne kwiaty, czyli zrób sobie kompostownik

2015-07-14 11:08:05 (ost. akt: 2015-07-14 11:11:47)
Sposób na odpady i piękne kwiaty, czyli zrób sobie kompostownik

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Kompostownik to mały wydatek, który szybko może się zwróci w postaci oszczędności na nawozach i pięknych owocach i kwiatach w naszym ogrodzie.

Kompost jest najtańszym nawozem organicznym dostępnym na rynku. Dlaczego najtańszy? Ponieważ przy małym nakładzie sił możemy go uzyskać samodzielnie i jednocześnie rozwiązać problem zalegających w naszych domach śmieci pochodzenia organicznego.

Budowa własnego kompostownika na działce, lub w przydomowym ogrodzie nie wymaga dużego nakładu sił i pieniędzy. Możemy zakupić gotowy pojemnik, kosztuje on około 100 złotych. Wydatek ten nie jest jednak konieczny. Miejsce, w którym będziemy składować odpady. Możemy przygotować sami. Najprostszym sposobem jest składowanie resztek organicznych w jednym miejscu, a następnie przykrycie ich tekturą, lub folią. Nie wygląda to jednak zbyt estetycznie. Możemy również wykorzystać do tego pojemnik, który następnie przykrywamy go pokrywą. Musimy pamiętać o tym, że kompostownik powinien stać na miejscu nasłonecznionym, stać na ziemi i daleko od ścieków. Wielkość pojemnika zależy od naszych potrzeba, ale również od ilości odpadów, które produkujemy.


Ważna jest segregacja


Kompostować nie należy odpadów, które nie mogą się rozkładać. Dlatego przed dodaniem do kompostownika odpadów należy przeprowadzić dokładną segregację i oddzielić dokładnie od odpadów organicznych szkło, plastik, metaliczne. Istnieją również odpady organiczne, których nie powinno się kompostować — są to liście chorych roślin i liści kasztanowca (ze względu na motyla szrotówkę). Nie należy wrzucać dużych ilości tłuszczów. Na kompost nie nadają się kolorowe magazyny, zbyt słone potrawy i sól pod każdą inną postacią, ponieważ spowalnia rozkład. Nie należy kompostować chwastów z dużą ilością dojrzałych nasion. Na kompost nie nadaje się również żwirek po odchodach zwierzęcych, ale same odchody są cennym dodatkiem do kompostu

Natura sobie poradzi


Są dwie zasady, dzięki którym uzyskamy najlepszy możliwy kompost. Po pierwsze odpady wykorzystywane w procesie kompostowania powinny być jak najbardziej zróżnicowane. Dzięki temu nawóz ma lepsze właściwości i powstaje szybciej. Po drugie odpady muszą być jak najdrobniej pocięte, dzięki czemu cały proces zachodzi znacznie szybciej. Resztą zajmuje się natura. Możemy ją jednak wspomóc dodając rożnego rodzaj „wspomagacze”, takie jak minerały ilaste, wapno węglanowe, popiół drzewny lub niewielkie ilości nawozów mineralnych. Cały proces może trwać od trzech miesięcy do nawet roku.

Pod rabaty i w doniczki


Gotowy kompost wzbogaca glebę na naszej działce w próchnicę i zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Poprawia dzięki temu wzrost i rozwój roślin sadzonych na naszej działce. Jest idealny do poprawy upraw warzyw i kwiatów rabatowych i doniczkowych. Wykorzystywany jest na większa skalę w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie (także w parkach i ogrodach). Poza tym jest zdrowy dla środowiska i ludzi. Nie ma żadnego negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta żyjące w okolicach miejsc, w których jest wykorzystywany niezależnie od stosowanej dawki.

Kompostowanie — to procesy zachodzące z udziałem najróżniejszych organizmów, w wyniku których odpadowa materia przekształca się w cenny nawóz organiczny.

kraw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB