Pogoń grzyba z elewacji 


2015-07-25 09:00:00 (ost. akt: 2015-07-22 09:24:47)

Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie drobnoustrojów. Te ostatnie potrafią trwale zepsuć wygląd każdej fasady. Podpowiadamy jak się pozbyć grzyba z elewacji.


Pogoń grzyba z elewacji 


Autor zdjęcia: Fot. FOVEO

Aby zachować estetykę i funkcjonalność fasady budynku, niezbędna jest jej konserwacja. Dlatego przynajmniej raz w roku, warto dokonać oceny stanu elewacji pod kątem występowania na niej zanieczyszczeń jak np. brud, kurz czy olej oraz zagrożeń biologicznych, jak algi czy grzyby. Obiekty usytuowane w miejscach słabo nasłonecznionych lub w sąsiedztwie terenów zielonych powinny być sprawdzane częściej, gdyż są bardziej narażone na rozwój mikroorganizmów.



Gdy na ścianach zewnętrznych budynku zauważymy charakterystyczne, zielone plamy, czas przystąpić do działania. Zaczynamy od usunięcia większych porostów za pomocą szczotki o szorstkim włosiu lub szpachelki. Następnie powierzchnię zmywamy wodą pod ciśnieniem przy rozproszonym strumieniu. Ciśnienie powinno być dobrane tak, aby strumień wody nie uszkodził elewacji. Po wyschnięciu ściany nanosimy na nią odpowiednio dobrany preparat, który skutecznie zwalczy grzyby i glony. O preparat grzybo- i glonobójczy należy zapytać w sklepie budowlanym. 
Produkt nanosimy na ścianę według receptury, ale najczęściej dość obficie, za pomocą szczotki, pędzla, wałka lub gąbki i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Po upływie około trzech dni elewacja jest gotowa do przeprowadzania dalszych prac renowacyjnych – można ją malować lub tynkować.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB