Zamiast włoskiego marmuru tańsze płyty konglomeratowe

2015-08-11 06:41:35 (ost. akt: 2015-08-11 09:20:14)
Zamiast włoskiego marmuru tańsze płyty konglomeratowe

Autor zdjęcia: Technistone

Marmur karraryjski jest jednym z najszlachetniejszych, ale i drogich gatunków kamienia. Nie musisz jednak kupować autentycznego marmuru. Podobny efekt otrzymasz stosując imitujące marmur płyty konglomeratowe.

Marmur jako element aranżacji do niedawna kojarzony był jedynie z pałacowymi wnętrzami lub rezydencjami. Coraz częściej jednak architekci wpisują go w nowoczesne przestrzenie mieszkalne i stosują we wnętrzach loftowych, industrialnych lub aranżowanych w stylu skandynawskim. Decydując się na motyw marmurowych powierzchni należy pamiętać, by nie stanowił on elementu dominującego, a był jedynie szykownym akcentem, wprowadzającym nutkę gustownej elegancji, np. w formie kuchennego blatu roboczego. Motyw szlachetnego marmuru można powtórzyć, stosując produkt także jako wykończenie parapetów, dzięki czemu wnętrze będzie bardziej konsekwentne oraz nabierze stylistycznej spójności.

Carrara jest miastem w północno-zachodniej części Włoch. Miejsce to znane jest z bogatych pokładów najwyższej jakości marmuru, wydobywanego tu od ponad dwóch tysięcy lat.
Marmur karraryjski stosowany był jako budulec wystawnych willi rzymskich patrycjuszy, surowiec do wznoszenia kościołów i katedr oraz materiał, z którego swoje rzeźby tworzyli Michał Anioł. Dziś wykonuje się z niego m.in. blaty, parapety czy posadzki oraz mniejsze elementy dekoracyjne.

Marmur karraryjski ceniony jest przede wszystkim ze względu na walory dekoracyjne. Wielu zniechęca jednak jego wysoka cena oraz kłopotliwa pielęgnacja. Dlatego dobrą alternatywą są płyty konglomeratowe. Podobnie jak ich pierwowzór, posiadają one łagodne odcienie od bieli do jasnego popielu oraz charakterystyczne szare pierzaste użylenia. Co istotne, wzór żył, w odróżnieniu od produktów z ceramiki, nie jest nadrukowywany, ale występuje na całej grubości blatu, także w jego przekroju.
Konglomeraty kwarcowe są o wiele lżejsze niż tradycyjny kamień, odznaczają się też większą wytrzymałością, dlatego można stosować je także do wykonania blatów kuchennych o niewielkiej grubości. Charakteryzują się wodo- i plamoodpornością, nie wchłaniają zapachów oraz są łatwe w konserwacji. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB