Z MdM kupisz mieszkanie z rynku wtórnego

2015-08-11 12:10:46 (ost. akt: 2015-08-12 09:42:11)
Według nowelizacji programu Mieszkanie dla Młodych będzie można dostać dofinansowanie także do mieszkań z rynku wtórnego, nie tylko pierwotnego.

Według nowelizacji programu Mieszkanie dla Młodych będzie można dostać dofinansowanie także do mieszkań z rynku wtórnego, nie tylko pierwotnego.

Autor zdjęcia: pixabay.com

W życie wchodzi nowelizacja programu Mieszkania dla Młodych, na którą czekały tysiące Polaków. Według nowych zasad w ramach MdM będzie można otrzymać dofinansowanie do zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

Jedną z ostatnich decyzji podpisanych przez byłego już prezydenta Bronisława Komorowskiego było podpisanie noweli wprowadzającej zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Jakie dokładnie zmiany czekają na chętnych do skorzystania z programu? Tą najbardziej oczekiwaną jest włączenie do MdM wtórnego rynku mieszkaniowego. Nowelizacja wprowadza możliwość nabycia w ramach programu dowolnej nieruchomości mieszkalnej m.in. zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania. Dotąd w ramach MdM możliwy był tylko zakup nowego mieszkania. To najważniejsza, ale nie jedyna zmiana.


Zabieg prorodzinny


Modyfikacje mają również na celu wzmocnienie prorodzinnego charakteru MdM. Zmiany dotyczą również osób wychowujących troje lub więcej dzieci (spełniających podane w ustawie warunki), wobec których zniesiono wymóg nieposiadania wcześniejszego mieszkania oraz limitu wieku. Dla rodziny z minimum trojgiem dzieci oznacza to możliwość przeprowadzki z mniejszego mieszkania do większego apartamentu. Jest to możliwe nawet w sytuacji, w której oboje małżonkowie są w wieku powyżej 35 lat. Dodatkowo rodziny wielodzietne skorzystają z wyższego mnożnika dofinansowania (30 %), a wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększy się z 50 m kw do 65 m kw.

Dla mniej zasobnych


MDM od teraz jest również ma być przyjaźniejszy osobom, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale pozostają w nieformalnych związkach partnerskich. Według nowelizacji do kredytu razem z beneficjentem programu mogą przystąpić dowolne osoby. Otwiera to możliwość nabycia mieszkań z dofinansowaniem przez osoby pozostające w nieformalnych związkach partnerskich. Osoby, które dotychczas nie mogły nabyć mieszkania ze względu na brak zdolności kredytowej będą mogły poprosić o wsparcie dowolną (także niespokrewnioną) osobę. Według znowelizowanego programu MdM będzie można nabyć również w jego ramach dowolną nieruchomość mieszkalną m.in. zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu. Dodatkowo wysokość dofinansowania będzie uzależniona od ilości posiadanych dzieci.

Mnożnik dofinansowania w związku z posiadanymi dziećmi wyniesie:
1.10 % w przypadku bezdzietnych beneficjentów
2.15 % w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
3.20 % przy dwójce dzieci
4.30 % w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

Wszystkie zmiany maja na celu uatrakcyjnienie programu i pomoc w zakupie własnego lokum osobom i rodzinom, które nie są w stanie dokonać zakupu bez wsparcia finansowego.

kraw

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pol #1794499 | 83.6.*.* 14 sie 2015 14:16

    dlaczego nie piszecie że pko bp podniosło oprocentowanie kredytów hipotecznych

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ZDZISŁAW DYRMAN ZASADNICZO #1792765 | 89.228.*.* 11 sie 2015 21:12

    POSZEDŁ DONEK I DOŁĄCZYŁ BRONEK

    ! - + odpowiedz na ten komentarz