Prysznic to wygoda i oszczędność czasu. Wanna to relaks, ale również konieczność wygospodarowania większej ilości miejsca w swojej łazience. Co wybrać: kabinę prysznicową czy wannę?
Zalety kabiny
Jakie są zalety kabiny prysznicowej? Na pewno jest nią ergonomia. Kabinę jesteśmy w stanie zainstalować nawet do najmniejszej łazienki. Typów kabin jest naprawdę dużo. Mamy kabiny profilowane, które są obecnie najpopularniejsze w naszym kraju. Wynika to z ich ceny i z ogólnej dostępności. Wykonane są najczęściej z aluminium. Mają kształt kwadratowy lub półokrągły. Dobranie do nich brodzika nie sprawia większego problemu. Kolejnym typem jest kabina bezramowa, która wykonana jest jedynie ze szkła i zawiasów. Tego typu rozwiązanie jest przeznaczone raczej dla większych łazienek. Mamy też kabiny z dużymi taflami szkła, które zbudowane są jedynie z szyb i ram zewnętrznych. Idealnie pasują do nowoczesnych, dużych łazienek, ale ich minusem jest znacznie wyższa cena niż w przypadku profilowanych. Kabiny dzielą się również ze względu na ich montaż. Mamy zatem kabiny wolno stojące, narożne, przyścienne, wnękowe. W tym wypadku konkretny typ dobieramy już bardziej ze względów związanych z wielkością naszej łazienki. Zwolenniczką kabin prysznicowych jest Paulina z Olsztyna: — Uważam, że kabina jest bardziej praktyczna — mając wannę, też biorę w niej prysznic, poza tym to dobry sposób na poradzenie sobie z małą łazienką — zostaje więcej miejsca na resztę ekwipunku łazienkowego, a mając głęboki brodzik, można urządzić namiastkę kąpieli — mówi mieszkanka Olsztyna, która na pewno przy okazji odnowienia zamiast wanny w swojej łazience zamontuje kabinę prysznicową.
A co z wanną?
Kabiny prysznicowe są w Polsce wciąż mniej popularne od wanien. Nie oznacza to, że osoby posiadające kabiny prysznicowe nie zamieniają ich przy okazji remontu na wanny. Takie sytuacje mają również miejsce. Wanny dzielą się przede wszystkim ze względu na materiał, z którego są wykonane. Mamy do wyboru wanny żeliwne, stalowe, akrylowe i ze sztucznego marmuru. Jeżeli chodzi o kształty, to dostępna jest cała gama możliwości. Wszystko zależy od naszej fantazji i wielkości łazienki. Możemy kupić wannę prostokątną, pięciokątną, sześciokątną, narożną, zaokrągloną. Tu wybór jest większy niż w przypadku kabin prysznicowych. Zwolennikiem wanien jest Tomasz z Olsztyna, który nigdy nie zdecyduje się na kabinę w swojej łazience: — Oprócz możliwości wzięcia prysznica (jeżeli mamy ją przesłoniętą kurtyną lub obudowaną) można się w niej wykąpać. To takie nasze domowe spa, z którego możemy skorzystać po ciężkim dniu pracy. Nic nie działa tak odprężająco, jak zanurzenie się po szyję w gorącej, pachnącej i ubogaconej solą mineralną wodzie – wylicza zalety wanien Tomasz.
Kabina i wanna
Rozwiązaniem sporu między zwolennikami wanien i kabin prysznicowych jest montaż obydwu rzeczy w swoim domu. Niestety, potrzebujemy do tego kilku łazienek albo jednej odpowiednio dużej. Michał Krawiel
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez