We wspólnocie mieszkańcy decydują o ponoszonych kosztach

2015-08-18 09:36:47 (ost. akt: 2015-08-18 10:20:11) Artykuł sponsorowany
Martyna Zygo, specjalista ds. nieruchomości Grupy ARBET

Martyna Zygo, specjalista ds. nieruchomości Grupy ARBET

Autor zdjęcia: Arbet

We wspólnocie mieszkaniowej nie płaci się ani czynszu, ani kosztów administracyjnych, oczywiście nie oznacza to, że właściciele lokali nie ponoszą żadnych opłat — mówi Martyna Zygo, specjalista ds. nieruchomości Grupy ARBET w odcinku z cyklu "Mieszkaj szczęśliwie" z "Gazetą Olsztyńską" i Grupą ARBET.

— Jakie opłaty ponoszą właściciele mieszkań we wspólnocie mieszkaniowej?
— Oprócz opłat związanych z własnymi lokalami muszą ponosić koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, np. opłaty za energię elektryczną w nieruchomości wspólnej, bieżącą konserwację oraz utrzymanie czystości i porządku w budynku, remonty, wynagrodzenie zarządcy, a także ubezpieczenie i podatki. Właściciele lokali pokrywają te koszty odpowiednio do wielkości swoich udziałów w nieruchomości wspólnej. Zaliczki na poczet kosztów utrzymania płaci się do 10 dnia każdego miesiąca. Najważniejsze jest jednak to, że nikt inny, tylko właściciele sami decydują, ile mają płacić, podejmując w tej sprawie uchwałę.

— A co w sytuacji, gdy większość właścicieli zgodziła się na określone opłaty, z których mniejszość nie jest zadowolona?
— Właściciel, który z danymi opłatami się nie zgadza, nie ma prawa ich nie płacić, ma prawo natomiast zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie, zaskarżając uchwałę. W stosunku do właścicieli, którzy nie płacą zaliczek, wspólnota ma prawo dochodzić należności w sądzie oraz naliczać odsetki za zwłokę.

— Koszty ponoszone przez mieszkających we wspólnocie często są niższe niż w mieszkaniach komunalnych czy spółdzielczych. Z tego to wynika?
— Dobrze zarządzana wspólnota ma możliwości znacznego obniżania własnych kosztów, poprzez negocjowanie umów z usługodawcami, dostawcami mediów i podwykonawcami. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by wspólnota wynajmowała pomieszczenia wspólne czy miejsce na reklamę na elewacji. Czynsz z takich najmów będzie dodatkowym dochodem mieszkańców i będzie przyczyniał się do obniżenia kosztów zarządu tą nieruchomością. Właściciele lokali mogą też utworzyć fundusz remontowy na określony cel lub ogólny np. na przyszłe wydatki remontowe. Również w tym przypadku sami właściciele ustalają wysokość miesięcznych wpłat na ten fundusz. Warto ustalić regulamin gromadzenia i wydatkowania środków finansowych w ramach funduszu remontowego. Pieniądze z funduszu nie muszą być wydawane co roku, wolno je zbierać przez kilka lat na określony cel.

— Zdarza się jednak, że nie wszyscy mieszkańcy mają świadomość, na co płacą. Można to sprawdzić?

— Dla każdej nieruchomości wspólnej ma być prowadzona ewidencja pozaksięgowa kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Tym obowiązkiem ustawa o własności lokali obarczyła zarząd lub zarządcę, a okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy. Zarząd lub zarządca musi dokonywać rozliczeń finansowych przez rachunek bankowy. Ma to zapewnić bezpieczne gospodarowanie pieniędzmi wspólnoty oraz prawidłowe rozliczanie.

Kolejny odcinek cyklu "Mieszkaj szczęśliwie" z "Gazetą Olsztyńską" i Grupą ARBET już 1 września. Tym razem zajmiemy się statusem lokalu niemieszkalnego oraz prawami i obowiązkami właścicieli lokali niemieszkalnych-usługowych we wspólnocie mieszkaniowej.