Konserwacja elewacji

2015-09-22 13:10:33 (ost. akt: 2015-09-21 15:17:45)
Konserwacja elewacji

Autor zdjęcia: Baumit

Dlaczego niektóre elewacje budynków są piękne, a inne paskudne? Tajemnica tkwi w jakości użytych materiałów oraz profesjonalnym wykonaniu prac. Warto więc zainwestować w jedno i drugie oraz wykonywać zabiegi konserwujące tynki.

Niedbale wykonana elewacja z kiepskich materiałów nie wróży nic dobrego. Podstawą dobrego wyglądu elewacji, jej trwałości i gwarancji długiego oraz bezproblemowego użytkowania jest zastosowanie materiałów wchodzących w skład konkretnego systemu oraz profesjonalne wykonanie.
Dobre materiały oraz właściwe wykonanie wszystkich prac elewacyjnych dają gwarancję, że nasz dom będzie nie tylko ładnie wyglądać, ale będzie też dobrze ocieplony.

Wykonanie dobrej termoizolacji nie zwalnia nas z regularnych przeglądów i konserwacji systemu. Jest to czynność niezbędna, gdyż pozwala wyeliminować ryzyko degradacji ocieplenia w momencie pojawienia się jakichkolwiek uszkodzeń. Ważne jest, aby pozbyć się zanieczyszczeń w fazie, w której ich usunięcie jest łatwe i nie wymaga większych nakładów finansowych.
Najczęściej wykonywane zabiegi konserwujące elewację, to mycie, usuwanie zarodków alg i glonów, wypełnianie ubytków wyprawy wierzchniej, przemalowywanie elewacji, czy naprawa uszkodzeń termoizolacji.

Częstotliwość przeglądów konserwacyjnych zależna jest także od usytuowania budynku i stopnia narażenia elewacji na uszkodzenia. Intensywnym przeglądom powinny podlegać budynki lub ich fragmenty znajdujące się w strefach nasilonego ruchu samochodowego. Ponad to zwykła elewacja, wykończona np. cienkowarstwowym tynkiem strukturalnym z czasem pokrywa się cząsteczkami brudu — kurzem, drobinami błota, sadzy. Szczególnie jest to widoczne na strukturach takich jak tynk typu kornik lub baranek.
Stopień zabrudzenia elewacji powinien być określony przez specjalistę (np. wykonawca ocieplenia), a każdy przypadek powinien być potraktowany indywidualnie. Okresowe sprawdzanie stanu elewacji pozwala szybko reagować, np. w momencie stwierdzenia porażenia mikrobiologicznego algami lub grzybami.

Warto pamiętać, że zaniechanie prac konserwacyjnych, pozostawienie zabrudzeń lub rozwijających się mikroorganizmów prowadzi do degradacji systemu ociepleń. A to może spowodować obniżenie wartości rynkowej budynku. Może też mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.
Warto też pamiętać, że koszty zwlekania z pielęgnacją elewacji mogą finalnie okazać się wyższe od tych, związanych z zabiegiem okresowej konserwacji. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB