Jak stworzyć przytulne wnętrze?

2015-09-24 13:09:23 (ost. akt: 2015-09-24 14:02:36)
Przytulne wnętrze to takie, w którym czujemy się swobodnie

Przytulne wnętrze to takie, w którym czujemy się swobodnie

Autor zdjęcia: SITS

Od lat w świecie aranżacji wnętrz panuje moda na minimalizm. Nie stoi to jednak na przeszkodzie urządzaniu przytulnych pomieszczeń. Wystarczy zadbać o kilka szczegółów, aby stworzyć w domu ciepłą atmosferę, a przy tym nie zatracić elegancji.

Co znaczy, że wnętrze jest przytulne? Przede wszystkim powinno nam się po prostu kojarzyć z domem, miejscem odpoczynku i wytchnienia. Przyjrzyjmy się temu bliżej i zobaczmy, jak możemy je stworzyć.

Ciepło, cieplej…


Głównym źródłem ciepła w domu są grzejniki? Kolory też potrafią nim emanować – oczywiście na swój niepowtarzalny sposób. Odcienie brązów, czerwieni, beży czy żółci dosłownie otulą nas swoją energią i sprawią, że poczujemy bijące od nich ciepło. Możemy je wykorzystać w różnych elementach naszego domu, pamiętając jednak o ich właściwym łączeniu. Pomoże nam w tym tzw. koło barw, na którym zaznaczone są m.in. kolory pokrewne, będące ze sobą w harmonii. „Ocieplanie” wnętrz możemy zacząć od ścian. Jeżeli chcemy zachować ich minimalistyczny charakter, subtelnie przełammy biel, dodając jedynie odrobinę miodowych akcentów. Można to zrobić używając barwnika do farby lub nakładając na jedną ze ścian tapetę w charakterystyczne heksagonalne wzory. Gorące mleko ze słodkim, aromatycznym miodem kojarzy się zdecydowanie z popołudniem spędzonym w domowym zaciszu.

Meblowe historie


Bez nich byłoby pusto. To właśnie odpowiednio dobrane meble sprawią, że przestrzenie nabiorą przytulności. Trzeba jednak wiedzieć, które zapewnią oczekiwany efekt aranżacyjny. - Aby stworzyć klimatyczny wystrój, decydujmy się na sofy i fotele w naturalnych, przyjaznych w dotyku tkaninach, takich jak len, bawełna czy wełna. – opowiada Katarzyna Jakubowska z firmy produkującej meble tapicerowane. – Zwracajmy uwagę również na siedziska i oparcia - te z dużymi i wygodnymi poduszkami, pozwolą nam wręcz zatopić się w relaksie. A wisienką na torcie będą tutaj luźna narzuta materiałowa i masa dodatków w postaci miękkich poduszeczek. – dodaje Katarzyna Jakubowska. Duże znaczenie odgrywają również kolory mebli, które warto utrzymać w ciepłej tonacji. Nie grozi nam przy tym nuda. Jeżeli kupimy modele tapicerowane, zawsze możemy ich obicie wymienić na dowolnie inny odcień. A inspiracją mogą być na przykład jesienne widoki za oknem.


Szczególne szczegóły


Oczywiście kolory i meble to nie wszystko - najistotniejszą rolę odgrywają małe, pozornie niewiele znaczące elementy. To właśnie szczegóły decydują ostatecznie o przytulności wnętrz. Wypełnijmy wazon bukietem aromatycznych kwiatów i ustawmy na oknie zapachowe świece. Zawieśmy w widocznym miejscu nasze rodzinne zdjęcia w drewnianych ramkach, przyklejmy na lodówkę rysunki naszych dzieci czy zdjęcia z wakacji. Nie bójmy się wprowadzać autorskich „dodatków”. To one sprawią, że nasz dom zyska duszę i nabierze szczególnego, niepowtarzalnego charakteru i w naturalny sposób stanie się najbardziej przytulnym dla nas miejscem na świecie.

oprac. jm

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB