Dekoracyjny beton

2015-10-01 05:32:49 (ost. akt: 2015-10-01 09:39:41)
Dekoracyjny beton

Autor zdjęcia: Morgan & Möller

Dekoracje z betonu? Tego chyba jeszcze nie było. Okazuje się jednak, że ten surowy z natury materiał świetnie nadaje się na dekory. Kojarzony do tej pory z szarością i ascetycznym, loftowym stylem, obecnie używany jest do tworzenia artystycznych form. Mowa o betonie architektonicznym.

Beton architektoniczny na w sobie potencjał. Betonowe płyty efektownie prezentują się na dużych powierzchniach i świetnie komponują się z drewnem czy metalem. Surowość materiału warto przełamać strukturą. Geometryczne wzory przywołują modernizm z połowy ubiegłego stulecia. Koła, elipsy, fale czy zaokrąglone czworoboki stwarzają wrażenie ruchu, dynamizują aranżację i, na przekór stereotypom, nadają betonowi lekkości.

Beton i kolor to ciekawe, nieoczywiste zestawienie dla tych, którzy lubią rozwiązania nieszablonowe. Decydując się na beton architektoniczny we wnętrzu nie jesteśmy skazani na szarość. Jedną z technik kolorowania odlewów jest tzw. barwienie w masie. Oznacza to, że pigment mieszany jest z masą betonową, jeszcze przed wylaniem materiału do formy. Gotowy odlew jest kolorowy w przekroju. Dzięki odpowiedniej kombinacji barwników można uzyskać masę w dowolnym kolorze zbliżonym do palety RAL. Należy jednak pamiętać, że beton jest materiałem naturalnym i, co za tym idzie, nieco „niepokornym”. Nie daje się wybarwić na kolor, który będzie wiernym odwzorowaniem tego katalogowego.
Barwienie w masie sprawia, że faktura betonu nie traci swoich naturalnych właściwości — charakterystycznych przebarwień, widocznych wżerów, śladów piaskowania.

Beton można oczywiście pomalować farbami. Polega na naniesieniu koloru tylko na powierzchnię danego mebla czy płyty. Malowanie, w przeciwieństwie do barwienia w masie, daje możliwość pokolorowania elementów jednego odlewu na różne barwy i odcienie. Do malowania betonu używa się specjalnych farb, które są bardziej wytrzymałe i odporne na warunki środowiskowe i ścieranie niż te standardowe. Farba musi mieć doskonałą przyczepność, chronić beton przed erozją (karbonatyzacją). Jest również bardziej elastyczna, aby jej powierzchnia nie pękała w miejscach naturalnych rys i wżerów. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB