Cienkie blaty kuchenne

2015-10-02 05:37:44 (ost. akt: 2015-09-29 10:41:46)
Cienkie blaty kuchenne

Autor zdjęcia: Technistone

Na rynku pojawiły się blaty kuchenne o grubości kilkunastu milimetrów. Nadają one nowoczesnym kuchniom lekkości i finezji. Aby jednak spełniały swoje zadanie muszą być wykonane z odpowiednio trwałego materiału.

Podczas projektowania kuchni ważny jest dobór odpowiednich wymiarów zabudowy. Precyzyjne określenie takich parametrów jak długość, szerokość i grubość są szczególnie ważne w przypadku blatów roboczych. Ich właściwe położenie, kształt oraz wysokość montażu decydują o komforcie pracy. Grubość jest też elementem estetyki całego pomieszczenia.

W przypadku cienkich blatów trzeba rozsądnie i odpowiedzialnie dopasować materiał, z którego taka powierzchnia będzie wykonana. Przemyślany wybór surowca zapewni wygodę użytkowania oraz sprawi, że kuchnia będzie cieszyła oczy przez lata.
Standardowa grubość blatu warunkowana jest przez materiał, z którego został on wykonany. Przeciętne wymiary wahają się od 2,8 do 4 cm – tyle wystarczy, by zamontować płytę grzewczą oraz klasyczny zlewozmywak. Taka grubość zapewni też trwałość i wytrzymałość materiału na obciążenia. Wybierając blaty cieńsze, należy dokładnie sprawdzić, czy są one odpowiednio twarde oraz odporne na nacisk, co zagwarantuje, że powierzchnie nie będą się odkształcać ani kruszyć. Wśród surowców spełniających te kryteria na pierwszy plan wysuwają się konglomeraty kwarcowe, produkowane z naturalnych materiałów, takich jak kwarc czy granit i spajanych ze sobą za pomocą żywicy poliestrowej o doskonałych właściwościach fizyko-chemicznych. Materiał jest na tyle wytrzymały, że można wykonywać z niego blaty o grubości zaledwie 12 mm. Ich wytrzymałość na obciążenia jest porównywalna z powierzchniami o standardowych wymiarach, przy czym zachowują one wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. Cechy takie jak wyjątkowa plastyczność, lekkość i trwałość konglomeratu sprawiają, że wykonanym z niego powierzchniom można nadawać fantazyjne kształty, a także bezproblemowo montować w nich zlewozmywaki – zarówno te wpuszczane, jak i podwieszane.
Dużą popularnością cieszą się także zlewy wykonane z tego samego materiału, co blat i bezspoinowo integrowane z jego powierzchnią.

Pomysł na odświeżenie wyglądu powierzchni roboczych poprzez maksymalną redukcję ich grubości narodził się we Włoszech. To właśnie w Mediolanie, jednej ze stolic światowej mody i designu, zrodziła się idea całkowitego przeformułowania dotychczasowych założeń związanych z projektowaniem przestrzeni kuchennej. W najnowszych włoskich projektach gabaryty blatu nie są już wyznacznikiem jego trwałości.
Cienkie powierzchnie zwieńczające zabudowę nadają wnętrzu nieco industrialnego charakteru, a także pozwalają wyeksponować fronty szafek, których kolorystykę można zharmonizować z wybarwieniem powierzchni roboczej. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB