Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych jest Grupa WM Sp. z o.o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Newralgiczne punkty wykończenia każdego mieszkania - montaż drzwi i okien

2015-10-03 10:43:23 (ost. akt: 2015-10-05 08:51:24)
Newralgiczne punkty wykończenia każdego mieszkania - montaż drzwi i okien

Autor zdjęcia: archiwum

O drzwiach i oknach piszemy dość często, więc tym razem zajmiemy się ich montażem. Jest on newralgicznym punktem całej inwestycji. A dobry montaż zapewni długotrwałą i oszczędną eksploatację zainstalowanych wyrobów.

Inwestycja w ciepłe, ciche i szczelne okna i drzwi powinna być powiązana z ich dobrym montażem, który zapewni ochronę przed hałasem, wiatrem czy deszczem i przed ucieczką ciepła. Kluczowy jest montaż — stabilne zamocowanie, skuteczne uszczelnienie. W przypadku stolarki okiennej, optymalny sposób to osadzenie wyrobu w warstwie ocieplenia, co pozwala ograniczyć praktycznie do minimum ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Okno jest wówczas mocowane nie do ocieplenia, lecz na specjalnych konsolach, listwach lub profilach przytwierdzonych do muru.

Szczelność całej przegrody jest taka, jak szczelność jej najsłabszego elementu, dlatego montaż stolarki otworowej powinien być kompletny, tzn. zabezpieczać wszystkie newralgiczne punkty.

Oprócz szczeliny między ramą okienną lub drzwiową a ścianą, takim miejscem jest przestrzeń pod parapetem i na dole drzwi. Niewłaściwie zaizolowany parapet może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych przewiewów i zawilgocenia. Aby im zapobiec, w nowoczesnej instalacji stosuje się specjalne bloki podparapetowe, dopasowane kształtem do profili okiennych. Zapewniają one pewne podparcie ościeżnicy, a wykorzystane w miejscu jej połączenia z oknem taśmy izolacyjne gwarantują szczelność.

Popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym we współczesnym budownictwie mieszkaniowym są drzwi tarasowe (w budynkach jednorodzinnych) i drzwi balkonowe (w obiektach wielorodzinnych). Zwykle montowane są one jeszcze zanim ułożona zostanie warstwa podłogowa. W tym przypadku brak właściwej instalacji przestrzeni pod ramą drzwiową tworzy mostki termiczne. W celu ograniczenia ryzyka ich powstawania, miejsce to powinno być zabezpieczone profilem poszerzającym oraz taśmą izolacyjną, tak aby nie dopuścić do przenikania wilgoci.

Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie warstwy izolacyjnej. Zawilgocona, narażona na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych szybko traci swoje właściwości termiczne i akustyczne. Nierzadko spotykaną praktyką jest pozostawienie piany poliuretanowej bez żadnej osłony. Wówczas kruszy się, przestaje spełniać swoje funkcje i zamiast chronić, generuje straty cennego ciepła.

W nowoczesnym montażu stolarki otworowej stosuje się instalację warstwową, składającą się z trzech warstw: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej. Strefę środkową tworzy izolacja termiczna, wykonywana najczęściej z piany poliuretanowej. Zadaniem warstwy wewnętrznej, paroszczelnej jest ochrona termoizolacji przed wnikaniem pary wodnej zbierającej się w pomieszczeniach. Zbudowana jest ona z paroszczelnych taśm okiennych. Warstwa zewnętrzna, która chroni izolację przed wilgocią z opadów atmosferycznych, to taśma paroprzepuszczalna.

Przy montażu można wykorzystywać również taśmę rozprężną, spełniającą wszystkie trzy wymienione wyżej funkcje. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość użycia tylko jednego wyrobu.
Podobnie, jak piana poliuretanowa, tak i taśmy powinny być zabezpieczone przed działaniem promieniowania UV. Z reguły wystarczy nałożenie na nie warstwy tynku. Najlepiej kierować się tu zaleceniami producenta danego wyrobu. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy miejmy na uwadze, że błędy popełnione przy montażu trudno potem naprawić.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB