Wybierz bramę według potrzeb

2015-10-27 05:09:20 (ost. akt: 2015-10-27 08:21:22)
Wybierz bramę według potrzeb

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Jest kilka typów bram wjazdowych, a ich wybór zależy od naszych potrzeb i zasobności portfela. Jest to jeden z ważniejszych elementów na naszej posesji, ponieważ codziennie z niej korzystamy.

Każda posesja powinna mieć bramę wjazdową. Drzwi nazywamy wizytówką domu, w takim razie brama wjazdowa to niejako wizytówka całej posesji. Musi być na pewno estetyczna i funkcjonalna, a jej wygląd i rodzaj zależy zupełnie od naszych potrzeb. Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest szerokość naszej bramy. Nie może być przede wszystkim zbyt wąska, musi pozwalać na swobodne manewrowanie podczas wjazdu i wyjazdu z posesji. Maksymalna wysokość bramy wjazdowej to nie więcej niż około 180 cm. Tu wybór zależy przede wszystkim od tego, jaką wysokość ma ogrodzenie wokół naszego domu. Pamiętajmy, że wyższa brama niekoniecznie oznacza większe bezpieczeństwo.

Brama szyta na twoją miarę


Następnie trzeba wybrać konkretny typ bramy. Możemy wybrać na przykład tradycyjną bramę rozwieralną. Jest to konstrukcja, którą otwiera się na boki siłą naszych własnych mięśni. Są bramy jedno- i dwuskrzydłowe. Pierwsze idealne są do małych posesji, gdzie nie mamy miejsca na dwa skrzydła. Otwiera się ona w takim wypadku w stronę ogrodzenia i nie zajmuje dużo miejsca. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że wjazd może sprawiać trudność przy otwieraniu. Łatwiejsze w korzystaniu są za to bramy dwuskrzydłowe, które są lżejsze i mniej narażone na zużycie. Otwierają się one w głąb naszej posesji. Jest to dobre rozwiązanie na wąskich, ale głębokich działkach. Możemy zdecydować się również na montaż bramy przesuwnej. To znacznie nowocześniejsza konstrukcja i w tej chwili najpopularniejsza. Otwieranie jej nie zajmuje przestrzeni parkingowej na naszym podjeździe i jest ona idealna zarówno do małych, jak i dużych posesji, ale niestety ze względu na jej długość nie damy rady jej zamontować na wąskiej przestrzeni. Oczywiście podjazd musi być równy i nie może być żadnych przeszkód. Oprócz samej bramy musimy również zamontować szyny, a one narażone są oczywiście na zbieranie się zanieczyszczeń, dlatego najwygodniej jest zamontować lżejsze bramy samonośne, dzięki czemu unikniemy takich problemów. Przytwierdza się je do stabilnego słupka, a cała konstrukcja porusza się ponad ziemią. Jeżeli decydujemy się na bramę przesuwaną, należy się zastanowić nad wyborem bramy automatycznej, ponieważ ułatwi to znacznie operowanie podczas wjazdu i wyjazdu. Takie konstrukcje ważą średnio koło 100 kg i nie każdy jest w stanie korzystać z nich ręcznie. W takim wypadku warto zdecydować się na rozwiązanie droższe, ale łatwiejsze.


Pamiętaj o konserwacji


Trzeba też pamiętać, że nasze bramy wjazdowe należy regularnie czyścić i serwisować. Jest to szczególnie ważne przed sezonem zimowym, kiedy zacięcie mechanizmu może spowodować, że nie będziemy w stanie wyjechać naszym samochodem spod domu. O metodach konserwacji bram pisaliśmy w ubiegłym miesiącu w naszym miesięczniku „Nasz Dom”. kraw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB