Jak dbać o blaty konglomeratowe

2015-11-04 07:10:43 (ost. akt: 2015-11-04 15:27:57)

Na rynku wykończeniowym od jakiegoś czasu króluje konglomerat kwarcowy — kamień udoskonalony, który energicznie wypiera granit i marmuru. O ile wiemy jak postępować z prawdziwym kamień, o tyle konglomerat jest pewną zagadką.

Jak dbać o blaty konglomeratowe

Autor zdjęcia: Technistone

Konglomerat kwarcowy jest w ostatnich latach bardzo chętnie wykorzystywanym materiałem do tworzenia powierzchni roboczych, posadzek czy blatów łazienkowych. Jego wyjątkowe parametry użytkowe stawiają go nawet ponad granitem, marmurem czy drewnem. Potwierdzeniem wytrzymałości i solidności konglomeratu jest osiągany przez niego siódmy stopnień twardości w skali Mosha, w której na najwyższym, dziesiątym miejscu plasuje się jedynie diament. Warto więc wiedzieć jak zadbać o taki blat, aby służył nam przez wiele lat.
Konglomerat kwarcowy inaczej nazywany jest kamieniem udoskonalonym technologicznie. W 95 procentach składa się z naturalnych komponentów, takich jak kwarc czy granit z dodatkiem barwnika, połączonych wypełniaczem w postaci żywicy poliestrowej, która chroni powierzchnię przed wnikaniem płynów oraz ingerencją czynników zewnętrznych.

I to właśnie ta odporność na plamy oraz duży wybór kolorów, możliwości obróbki sprawiają, że konglomeraty kwarcowe są wyjątkowo chętnie wybieranym materiałem wykończeniowym. Co ważne, konglomeraty kwarcowe są antyseptyczne — na ich powierzchni nie namnażają się bakterie co sprawia, że powierzchnia blatu jest doskonale higieniczna. O ich przewadze nad tradycyjnymi surowcami decyduje także łatwość i szybkość pielęgnacji. To kusi, bo przecież kto z nas po trudnym dniu chce się bawić w czyszczenie, impregnowanie, polerowanie blatu?
Pielęgnacja powierzchni konglomeratowych jest zatem prosta i niezwykle szybka. Wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką.
Dodatkowo dodanie do wody odrobiny płynu do do mycia natychmiast przywróci blatom oryginalny połysk. Do bieżącego czyszczenia można także używać wody z niewielką ilością mydła o neutralnym pH. Podstawą pielęgnacji powierzchni konglomeratowych jest jednak stałe utrzymywanie ich w czystości.

Warto pamiętać o codziennym usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni blatu — podpowiada Krzysztof Piotrowski, ekspert producenta blatów. - Pozostawione na nim przez dłuższy czas resztki mogą spowodować powstanie patyny, negatywnie wpływającej na strukturę oraz połysk konglomeratu. Aby utrzymać idealną kondycję blatu konglomeratowego wystarczy więc jego regularne porządkowanie — dodaje nasz ekspert.
Nie zaleca się natomiast stosowania agresywnych środków chemicznych, opartych na alkalach oraz mających w swym składzie substancje żrące lub pochodne fluorowodorów. Należy mieć także na uwadze, że silne preparaty żrące lub zawierające czyszczące granulki mogą uszkodzić gładką powierzchnię blatów. kr


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB