Dwie drogi do straży pożarnej

2015-11-30 10:16:48 (ost. akt: 2015-11-30 10:19:26)
Dwie drogi do straży pożarnej

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Każdy mały chłopiec marzy, żeby zostać strażakiem. Wsiadać do dużego wozu gaśniczego i wyruszać na ratunek mieszkańcom płonących budynków czy ofiarom wypadków komunikacyjnych. Niektórzy spełniają swoje marzenia.

Straż pożarna cieszy się największym zaufaniem społecznym wśród Polaków. Deklaruje je według GUS 94 proc. naszych rodaków. Strażakom ufa znacznie więcej osób niż pogotowiu ratunkowemu, policji czy Kościołowi, nie mówiąc o naszych politykach.

Jak można zostać pracownikiem Państwowej Straży Pożarnej? Przede wszystkim należy spełnić warunki zawarte w ustawie o PSP z 1991 roku. Strażakiem może zostać obywatel polski, który nigdy wcześniej nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, posiadający pełnię praw obywatelskich. Kandydaci muszą również spełniać wymagania psychologiczne i fizyczne konieczne do pełnienia służby. Każdy strażak musi mieć minimum wykształcenie średnie.
Istnieją dwie możliwości podjęcia pracy w jednostce straży pożarnej.

Pierwsza związana jest z wolnymi etatami w danej jednostce. W takiej sytuacji prowadzony jest wolny nabór na to stanowisko. Rekrutacja polega na ocenie kandydatów na podstawie złożonych przez nich dokumentów, rozmowy kwalifikacyjnej i testów sprawnościowych. Komisja dodatkowo ocenia przydatność wykształcenia, posiadanych uprawnień (np. prawo jazdy czy kurs płetwonurka) i pracę w ochotniczej straży pożarnej. W trakcie testu sprawnościowego kandydat musi wykonać próbę wydolnościową polegającą na wchodzeniu na stopień w tempie 30 wejść na minutę (próba dla kobiet trwa cztery minuty, a dla mężczyzn pięć minut). Kandydaci, którzy osiągnęli minimalny wynik, kierowani są do kolejnej części testu — kobiety wykonują siady proste z leżenia tyłem, rzut piłką lekarską i bieg wahadłowy, natomiast mężczyźni bieg na 1000 metrów, bieg na 50 metrów i podciąganie się na drążku. Po pozytywnym przejściu wszystkich etapów kandydaci zostają przyjęci w zależności od ilości wolnych miejsc na trzyletnią służbę przygotowawczą, po której mianowani są na strażaków na stałe.

Drugą opcją na podjęcie pracy w Państwowej Straży Pożarnej jest służba kandydacka. Pełni się ją w jednej ze szkół szkolących strażaków. Zajęcia na nich prowadzone są w systemie dziennym. Po ukończeniu jej kandydat otrzymuje tytuł inżyniera pożarnictwa (lub magistra pożarnictwa, jeżeli słuchacz zdecyduje się na kontynuowanie nauki). Okres edukacji wliczany jest w staż pracy. W Polsce mamy Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Jej absolwenci zyskują stopień młodszego kapitana PSP. W Centralnej Szkole PSP w Częstochowie, Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu i Szkole Aspirantów PSP w Krakowie można uzyskać stopień młodszego aspiranta PSP.

kraw

Tagi:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ,lex #1873006 | 164.126.*.* 3 gru 2015 23:34

    ja wstapilem do strazy jak miałem 20 lat, byłem po szkole sredniej, kurs płetwonurka , spadochronowy, obsluga telefeksu , radiostacji, wszelkiego rodzaju urzadzen lacznosci radiowej )w latach pozne 80 i 90 na początku) było ciężko , trzeba było pracować na "siebie: na swoje umiejetnosci ,upór,

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz