Warto zainwestować w nieruchomość?

2015-12-01 08:10:37 (ost. akt: 2015-12-01 08:17:47) Artykuł sponsorowany
Warto zainwestować w nieruchomość?

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Inwestowanie w nieruchomości staje się modne. Dlaczego lepiej zainwestować w nieruchomość niż w lokatę bankową - wyjaśniają Martyna Zygo, doradca ds. nieruchomości i Beata Bogusz, dyrektor finansowy z Arbet Investment Group.

Martyna Zygo, specjalista ds. nieruchomości w Grupie ARBET
Fot. Arbet
Martyna Zygo, specjalista ds. nieruchomości w Grupie ARBET
— Pomimo niskiego oprocentowania jedną z najpopularniejszych form lokowania nadwyżek finansowych są lokaty bankowe. Dlaczego?

Martyna Zygo: — Podstawowym powodem na pewno jest niski poziom ryzyka, mimo że gwarantowana stopa zwrotu waha się w granicach 1-3 proc. rocznie.

— Inwestowanie w nieruchomości może być alternatywą dla lokat?
— Osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania pod wynajem, mogą liczyć na atrakcyjny, w porównaniu z lokatą bankową, poziom rentowności zainwestowanego kapitału. Rentowność netto, przy założeniu wynajmu mieszkania przez 10 miesięcy w roku, kształtuje się na poziomie od 4 do 6 proc. Oznacza to, że na wynajmie jednego mieszkania potencjalny inwestor może zarobić obecnie nawet ponad 2 razy więcej niż na lokacie bankowej.

— Czym kierować się, kupując mieszkanie na wynajem?

— Najważniejsza jest lokalizacja. Mieszkanie powinno znajdować się w atrakcyjnej dla najemców części miasta, np. blisko centrum. Warto też zwrócić uwagę na standard, który obecnie najemcy biorą coraz częściej pod uwagę.

Beata Bogusz, dyrektor finansowy Grupy „ARBET”
Fot. Arbet
Beata Bogusz, dyrektor finansowy Grupy „ARBET”
— Pomimo atrakcyjnej rentowności oraz ograniczonego ryzyka niewielki odsetek ludzi decyduje się na zakup mieszkania na wynajem. Dlaczego?

Beata Bogusz: — Znaczącą przeszkodą w inwestowaniu na tym rynku jest wysoka kapitałochłonność. Mieszkanie należy kupić, wykończyć, a także odpowiednio wyposażyć. Stąd też na wynajem decydują się przede wszystkim osoby posiadające istotną nadwyżkę środków finansowych. Jednak przy obecnie niskim oprocentowaniu kredytów hipotecznych opłacalny jest zakup mieszkania pod wynajem ze środków pochodzących z kredytu, ale ze sporym, bo 40 — 50-proc. wkładem własnym. Miesięczne wpływy z wynajmu mieszkania pozwolą nie tylko na spłatę raty kredytu wraz z odsetkami, ale także na wypracowanie nadwyżki.

— Jeżeli już zdecydowaliśmy się na wynajęcie mieszkania, to jakie obciążenia podatkowe nas czekają?

— Po podjęciu decyzji o wynajęciu nieruchomości nadchodzi konieczność wyboru najkorzystniejszej formy rozliczenia z urzędem skarbowym. Ustawodawca dał podatnikom wybór sposobu opodatkowania dochodów z najmu lokali mieszkalnych: na zasadach ogólnych wynikających z ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ryczałtem, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W przypadku opodatkowania dochodów na zasadach ogólnych przychody z najmu pomniejszone o koszty ich uzyskania będą stanowiły dochód podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej (18 proc. minus kwota pomniejszająca podatek 556,02 zł dla dochodów do kwoty 85.528 zł), w przypadku ryczałtu — zapłacimy 8,5 proc.

— Jakie jeszcze obawy nurtują osoby rozważające osiąganie dochodu z wynajmu?


Martyna Zygo:
— Pewną barierą w inwestowaniu w nieruchomości może okazać się konieczność poświęcenia sporej ilości czasu na zajmowanie się wynajmem. Wynajem nieruchomości oznacza między innymi przygotowanie mieszkania do wynajęcia, aktywne poszukiwanie najemcy, podpisanie umowy najmu zabezpieczającej interesy właściciela, comiesięczne rozliczenia najemcy czy właściwe rozliczenie kaucji po zakończonym okresie najmu. Przy lokatach bankowych takich problemów nie ma, ale i zysk jest praktycznie dwukrotnie niższy. Należy również pamiętać o tym, że wiele osób obawia się również kłopotów z najemcami (zakłócanie spokoju pozostałych mieszkańców, dewastacja lokalu itp.) jak również trudności z ewentualną eksmisją najemcy.

— W jaki sposób uniknąć dodatkowych obowiązków?


Martyna Zygo:
— Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonywania tych działań profesjonalnej firmie zajmującej się zarządzaniem wynajmem. To ona zajmie się poszukiwaniem najemcy, zawarciem korzystnej umowy, rozliczeniami i ewentualną eksmisją.

W kolejnym odcinku cyklu „Mieszkaj szczęśliwie z Gazetą Olsztyńską i Grupą ARBET”, który ukaże się 16 grudnia, wyjaśnimy, że condohotels to też wspólnota.