Condohotel to też wspólnota

2015-12-15 08:22:16 (ost. akt: 2015-12-15 08:25:24) Artykuł sponsorowany

Popularne staje się inwestowanie w condohotele. Przychody z wynajmu condohotelu mogą być bardzo wysokie. O czym trzeba wiedzieć, inwestując w condohotel, mówi Małgorzata Kowalska, dyrektor zarządzający Grupy ARBET.

Małgorzata Kowalska, dyrektor zarządzający w ARBET Investment Group

Małgorzata Kowalska, dyrektor zarządzający w ARBET Investment Group

Autor zdjęcia: Arbet

— Wspólnotę tworzą tylko właściciele mieszkań?
— Wspólnota mieszkaniowa nie zawsze odnosi się tylko do właścicieli lokali mieszkalnych. Ostatnio coraz częściej powstają wspólnoty wyłącznie w celach komercyjnych. W obecnej chwili lokaty bankowe nie przynoszą wysokich zysków dla osób oszczędzających, bo stopa zwrotu waha się zaledwie na poziomie ok. 2 proc. w skali roku. Aby uzyskać wyższy zysk, trzeba też zwykle podjąć wyższe ryzyko straty. Tak jest w przypadku funduszy inwestycyjnych czy samodzielnego inwestowania na giełdzie. Osoby zainteresowane inwestowaniem środków finansowych z zyskiem na wyższym poziomie coraz częściej inwestują w nieruchomości komercyjne.

— Czym są te nieruchomości komercyjne?
— Jedną z takich form jest połączenie jednostek mieszkalnych z hotelem, tzw. condohotel. Inwestycje w condohotele stają się coraz bardziej popularne. Kupno apartamentu to wydatek minimum 200-300 tys. zł, ale średni przychód z wynajmu condohotelu może być wielokrotnie wyższy niż z tytułu najmu prywatnego długoterminowego lub z innych metod inwestowania kapitału. Pierwsze condohotele zaczęły powstawać już w latach 50. zeszłego stulecia w Stanach Zjednoczonych, jednak w Polsce jest to nowy sposób inwestowania w nieruchomości. System ten polega na zakupie prawa własności do apartamentu w hotelu zarządzanym przez wyspecjalizowaną firmę, tzw. operatora condohotelu. Operator ten podpisuje z nabywcą wieloletnią umowę najmu, oferując często z góry określony poziom czynszu. Atutem condohoteli w stosunku do najmu prywatnego jest to, że właściciel nie musi sam poszukiwać osób, które będą mu płacić za wynajmowanie lokalu. Zajmuje się tym wyspecjalizowana firma. Nie ma też w tym wypadku problemu z trudnymi lokatorami niepłacącymi czynszu. Użytkowanie nieruchomości przypomina nieco klasyczną wspólnotę mieszkaniową, gdzie każdy lokal ma innego właściciela, lecz nad całością czuwa zarządca. Tutaj jest podobnie. Zarządzaniem condohotelem zajmuje się operator, który dba o reklamę i zainteresowanie klientów oraz o utrzymanie pełnej infrastruktury hotelowej. Inwestorzy podobnie jak we wspólnocie pokrywają opłaty związane z utrzymaniem własności nieruchomości, np. koszty utrzymania nieruchomości wspólnej (w tym fundusz remontowy), opłaty za wywóz nieczystości i odprowadzanie ścieków, opłaty za dostawę wody i ogrzewanie, często ochronę oraz podatek od nieruchomości. Natomiast jeśli apartament jest wynajęty, to wtedy najemca ponosi dużą część tych opłat, a właściciel skupia się główne na opłaceniu podatku za lokal oraz jego ubezpieczeniu.

— Jakie są to opłaty?
— Miesięczny koszt wynajmu apartamentu w condohotelu zależy od jego standardu, lokalizacji i sezonu. Im lepsza miejscowość, tym większe zyski. W gorszych pod względem turystycznym miastach w posezonowych miesiącach utarg jest niższy, ale to nie znaczy, że nieopłacalny. Dodatkowo najemca zyskuje coś więcej: trafia do miejsca kompleksowo wyposażonego z możliwością korzystania z typowej infrastruktury hotelowej, a więc z centrum SPA, basenów, restauracji czy sal balowych i konferencyjnych. To wartość dodana, jaką wielu najemców bierze często pod uwagę.

— To lepsze rozwiązanie niż indywidualny apartament pod wynajem?
— Zaletą takiej inwestycji, zwłaszcza dla osób, które mieszkają daleko lub nie mają czasu zajmować się nieruchomością, wynajmem lub remontem, jest to, że robi to za nich ktoś inny. Właściciele mieszkań na wynajem często boją się, że najemca nie będzie chciał się z niego wyprowadzić, a eksmisja może trwać latami. W condohotelu takimi sprawami zajmuje się operator i to on dba, by klient wyprowadził się z apartamentu we właściwym czasie.

— A o jakim zysku możemy mówić?

— Zarobek na condohotelu uzależniony jest od tego, jaką skutecznością w działaniu wykazuje się spółka zarządzająca nim. Wyższą stopę zwrotu z inwestycji będzie można uzyskać przy sfinansowaniu inwestycji gotówką, z własnych środków finansowych inwestora. Inwestowanie w condohotel, a tym samym posiadanie apartamentu, daje nie tylko wymierne korzyści, ale również możliwość spędzenia wakacji w pięknym miejscu, gdyż aby apartament mógł na siebie zarabiać, inwestorzy decydują się na kurorty lub miasta, w których biznes i sezon turystyczny trwa większość roku. Rezygnując jednak z pobytu we własnym apartamencie można osiągnąć wyższą rentowność inwestycji.