Podłoga na co dzień i od święta

2015-12-16 15:28:15 (ost. akt: 2015-12-16 15:33:07)
Do każdego typu podłóg można dobrać odpowiednie środki czyszczące. Odradzamy używania płynów tzw. uniwersalnych, bez podanego składu.

Do każdego typu podłóg można dobrać odpowiednie środki czyszczące. Odradzamy używania płynów tzw. uniwersalnych, bez podanego składu.

Autor zdjęcia: freeimages.com

Podłoga, aby długo nam służyła i ładnie wyglądał musi być odpowiednio i regularnie pielęgnowana. Dotyczy to szczególnie podłóg z drewna. Metod i środków pielęgnacji jest kilka, a ich dobór zależy m.in. od tego w jaki sposób deski zostały wcześniej zabezpieczone.

Powierzchnię podłóg zabezpieczamy co najmniej na trzy sposoby: lakierem, specjalnym woskiem, olejem.

Podłoga lakierowana


Lakierowanie jest jednym z popularniejszych metod zabezpieczania powierzchni drewnianych. Lakierowana podłoga jest odporna na ścieranie i niszczycielskie działanie chemii. O podłogę drewnianą najlepiej dbać regularnie, czyli codziennie usuwając piasek, resztki jedzenia. Tam gdzie ruch domowników jest największy warto położyć dywaniki. Jeśli w mieszkaniu są zwierzęta, pod misakmi z jedzeniem trzeba położyć podkładkę, która zabezpiczy podłogę przed trwałym zaplamieniem czy zatłuszczeniem resztkami jedzenia.

Zanim zabierzemy się za właściwe mycie, trzeba podłogę dobrze odkurzyć. Do wody warto wlać trochę łagodnego środka czyszczącego przeznaczonego do mycia podłóg drewnianych. Zawsze trzeba przeczytać ulotkę na opakowaniu. Znajdziemy na niej informacje dotyczące przeznaczenia i proporcji użycia.

Podłoga woskowana i olejowana


Użycie wosku do podłóg skutecznie zapobiega zużyciu powierzchni i nadaje podłodze taki sam wygląd i ciepło, jak olej do drewna. Jednak wosk lepiej niż olej zabezpiecza drewno przed działaniem substancji chemicznych. Drewno woskowane jest także bardziej miękki niż olejowane.

Zastosowanie oleju w przypadku egzotycznych gatunków drewna zapewnia deskom piękny wygląd i podkreśla naturalny charakter i ciepło drewna. Olej do drewna świetnie zapobiega wsiąkaniu wody w strukturę deski, jednak warto pamiętać, aby nie "topić" podłogi w wodzie. W przypadku zalania należy zebrać wodę i wytrzeć powierzchnię do sucha.

Do każdego typu podłóg można dobrać odpowiednie środki czyszczące. Odradzamy używania płynów tzw. uniwersalnych, bez podanego składu. Taki niesprawdzony środek może trwale zniszczyć powierzchnię podłogi.


Generalna zasada olejowanych


Szczególnej uwagi wymaga podłoga drewniana olejowana położona w kuchni lub łazience. W tych miejscach warto zastosować środek do odświeżania. Pokryje on drewno warstwą ochronną oraz wydłuży jego żywotność. Środek odświeżający do podłóg olejowanych może być stosowany w miarę potrzeby kilka razy w roku.

kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB