Łazienka, w której dominującym materiałem jest drewno, zaczyna do złudzenia przypominać łaźnię fińską lub pomieszczenia w salonach spa. Ciekawym rozwiązaniem są drewniane panele na podłodze, które z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjnie kładzione w łazienkach kafelki. Drewno jest dużo przyjemniejsze w dotyku i tworzy niepowtarzalny klimat. Na łazienkowej podłodze sprawdzą się zarówno ciemne, jak i jasne barwy. Ciemne drewno nada pomieszczeniu niezwykłego uroku i elegancji. Natomiast jasne barwy sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe i bardziej przestronne. Oczywiście, decydując się na drewnianą podłogę w łazience, musimy zadbać o odpowiednią jakość drewna.
Najlepiej sprawdzą się mocne, klejone warstwowo panele drewniane lub egzotyczne drewno. Zarówno jeden, jak i drugi, materiał jest silnie odporny na wilgoć.
Aby nasza łazienka prezentowała się niepowtarzalnie, można też drewnem zabudować wannę. To doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku wanien asymetrycznych, o nieregularnym kształcie. Wanna obudowana drewnem doskonale prezentuje się w łazience, w której zadbamy także o drewniane półki lub inne elementy wystroju.
Osoby, które nie boją się nowatorskich rozwiązań, a jednocześnie mają nadmiar wolnej gotówki, mogą zdecydować się na wannę w całości wykonaną z drewna. To doskonałe połączenie minimalistycznego kształtu z materiałem, który raczej nie kojarzy się z wannami. Jednak, wbrew pozorom, drewniane wanny są doskonałej jakości, wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci. Naturalne ciepło drewna sprawia, że nie musimy bać się wejścia do zimnej wanny — zawsze jest delikatnie ciepła.
Naturalny klimat łazienki urządzonej w drewnie idealnie dopełnią także meble łazienkowe i blaty. Stanowią one idealne dopełnienie do białej ceramiki umywalki, wanny czy muszli klozetowej. Drewniane mogą być też oprawy oświetleniowe czy ramy luster. Oczywiście, musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju drewna. nie zawsze to, z którego wykonane są półki w salonie, równie dobrze poradzi sobie w pomieszczeniu narażonym na działanie wilgoci. Spośród polskich gatunków drewna najlepiej sprawdzą się dąb, buk i modrzew — gwarantują idealne połączenie estetyki i wytrzymałości na długie lata. Można też zdecydować się na któryś z gatunków egzotycznych. Ciekawie wyglądają np. palisander, iroko, merbau czy twardy tek.
Drewno wykorzystywane w łazience powinno być nie tylko dobrze dobrane, ale też odpowiednio zaimpregnowane. Dzięki temu będzie szybciej schło i nie będzie wchłaniało wilgoci, co za tym idzie — jego trwałość i wytrzymałość będzie nieporównywalnie wyższa.
Jeśli decydujemy się na drewnianą aranżację łazienki, musimy pamiętać, by zachować umiar i zdrowy rozsądek. Nawet najlepsze i najbardziej estetyczne drewno nie sprawdzi się, jeżeli będzie go po prostu za dużo. Położenie drewna na podłodze, obudowanie nim wanny i wykonanie z niego mebli i półek spowoduje nadmiar i przesyt. Musimy wybrać, które elementy będą drewniane, a które będą stanowić uzupełnienie wystroju wnętrza. kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez