Surowce wtórne to nie tylko makulatura, plastik czy szkło. To także zburzony dom. Odzyskiwanie surowców dotyczy bowiem też gruzu po wyburzeniu. Pamiętajmy o tym planując zakup nowych materiałów budowlanych.
Choć pozoru wydawać by się mogło, że gruz nie jest odpadem i można z nim postępować wedle uznania, obowiązujące w naszym kraju prawo wymaga udokumentowania jego wytworzenia, a także dalszego obrotu, czyli przerobu i przekazania odbiorcy końcowemu. Gruz powstaje najczęściej z rozbiórki różnego rodzaju obiektów budowlanych.
Co można odzyskać z gruzu? Proces odzyskiwania składa się z kilku etapów. Na początku gruz jest przesiewany przy użyciu mobilnego przesiewacza i usuwane są z niego wszelkie zanieczyszczenia (tworzywa sztuczne, metal, drewno). W ten sposób powstaje czysty gruz, czyli materiał, który nadaje się do przekruszenia. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna kruszarka szczękowa.
Pokruszony materiał można następnie zamienić na kruszywa o różnych rozmiarach, z których każdy znajduje inne zastosowanie.
Tak gotowy produkt jest gotowy do sprzedaży potencjalnym odbiorcom, a firmy zajmujące się recyklingiem gruzu nie narzekają na brak klientów. Po wszystkich etapach recyklingu, z gruzu pozostaje jedynie 10 procent odpadów, które nie nadają się do ponownego wykorzystania. Pozostałe 90 procent z powodzeniem znajduje wtórne zastosowanie. kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez