Na sucho, na mokro i w lodzie, czyli sauna

2016-01-28 16:00:37 (ost. akt: 2016-01-29 09:51:14)
Na sucho, na mokro i w lodzie, czyli sauna

Autor zdjęcia: Fotolia

Korzyści zdrowotne z korzystania z sauny są oczywiste – lepsze krążenie krwi, oczyszczanie z toksyn. – Współczesne technologie pozwalają na korzystanie z sauny także w mieszkaniu, gdyż nowoczesne urządzenia oraz kabiny nie wymagają dużych przestrzeni, wystarczy średniej wielkości łazienka – zapewnia Zbigniew Morawski, właściciel firmy sprzedającej sauny.

W zależności od temperatury i stopnia wilgotności rozróżniamy trzy rodzaje saun: sucha (inaczej fińska), mokra (parowa), infrared (na podczerwień).

Sauna sucha

W saunie suchej, nazywanej też fińską, temperatura waha się między 60 a 90 st. C., natomiast stopień wilgotności wynosi 10-15 proc. Z sauny suchej nie powinny korzystać osoby chore na serce i mające problemy z oddychaniem. Przebywanie w saunie suchej oczyszcza organizmu z toksyn, sprzyja odchudzaniu i poprawia mikrokrążenie.

Sauna mokra

Sauna mokra, inaczej parowa lub łaźnia rzymska, jest najczęściej wybierana przez osoby, które chcą się zrelaksować. — Panująca tu temperatura waha się od 50 do 65 st. C., a stopień wilgotności powietrza osiąga 20-40 proc. Komfort przebywania w saunie mokrej można podnieść przez zastosowanie olejków eterycznych, np. lawendowego, eukaliptusowego, cedrowego czy cyprysowego. Zapach lawendy relaksuje, natomiast olejek eukaliptusowy poprawia kondycję i wygląd skóry. Często w tego typu saunie umieszczane są również bloki solne i wówczas przekształca się ona w typową grotę solną. Pobyt w niej polecany jest w profilaktyce zapalenia gardła, krtani, oskrzeli i płuc. Zaleca się ją również w przypadku alergii.

Sauna infrared

— W saunie infrared (na podczerwień) oddziałują na nas promienie ultrafioletowe — wyjaśnia Zbigniew Morawski, właściciel firmy sprzedającej sauny. — Temperatura i wilgotność powietrza odgrywają tu drugorzędną rolę i mogą być one dowolne, ponieważ nagrzewanie ciała odbywa się poprzez promieniowanie podczerwone. Jest to bardzo dobre miejsce dla osób, które nie mogą
korzystać z pozostałych typów saun – dodaje nasz ekspert.
Seans w saunie infrared rozszerza naczynia krwionośne, pomaga pozbyć się z organizmu toksyn, mocznika, kwasu moczowego i kwasu mlekowego.

Dodatkowo śniegiem

Jeśli mamy swobodny dostęp do ośnieżonego terenu, warto po zażyciu kąpieli w saunie, wyjść na zewnątrz i natrzeć ciało śniegiem. W ten sposób nie tylko zahartujemy nasz organizm, ale także pobudzimy krążenie i zrelaksujemy się.

Kto nie może korzystać z sauny

Z sauny nie powinny korzystać osoby, które cierpią na: grzybice i choroby skóry, chorobę wrzodową, epilepsję, jaskrę, niewydolność nerek, astmę.
Poza tym nie powinny z jej dobrodziejstw korzystać też kobiety w ciąży oraz panie w trakcie menstruacji.

Bożena Kraczkowska

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. karolbe #2123067 | 213.156.*.* 29 lis 2016 08:35

    a znacie jakąś firmę, która buduje sauny? Bo zastanawiam się nad http://sauna.net.pl/ Mają dobre opinie, ale zastanawiam się nad ceną. niby już za 6-7 tys mogą wybudować niewielką saunę. Dużo, mało?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz