Dach ocieplony pianką

2016-01-30 14:13:39 (ost. akt: 2016-01-28 11:18:32)
Dach ocieplony pianką

Autor zdjęcia: Salus Expo

Nowy czy stary dach, zawsze dobrze, gdy jest ocieplony. Jakiej użyć metody i materiałów? Możemy zastosować tradycyjną wełnę mineralną, styropian lub nowoczesną piankę poliuretanową aplikowaną metodą natryskową. Ta ostatnia, ze względu na swoje właściwości, wypełni szczelnie każdą, najbardziej niedostępną przestrzeń.

Jakby nie patrzeć, wełna i styropian przegrywają konkurencję z pianką poliuretanową przede wszystkim dlatego, że aplikowana metodą natryskową pianka jest dużo łatwiejsza w zastosowaniu.
Istotną zaletą pianki jest to, że do jej zainstalowania nie potrzebujemy dodatkowych podtrzymywaczy, jak to dzieje się w przypadku innych izolatorów, które trzeba dodatkowo przymocować gwoździami, zszywkami czy sznurkiem.
Metoda natryskowa nie wymaga też zatrudnienia dużej ekipy monterskiej. Pianki nie trzeba transportować na budowę ani wnosić jej do miejsca instalacji.
Cały materiał znajduje się na zewnątrz i jest transportowany wężami na miejsce aplikacji.
W przeciwieństwie do wełny pianka nie nasiąka wodą, jest niezwykle lekka i szczelnie wypełnia każdy zakamarek dachu. Odporna jest także na niszczycielskie działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Warto w tym miejscu wspomnieć o efektywności i ekonomii – zastosowanie metody natryskowej pozwala zaoszczędzić czas i siłę rąk ludzkich. O ile pianką możemy dziennie pokryć powierzchnię ok. 300 m kw., o tyle ocieplenie tej samej powierzchni wełną zajmie nam nawet 10 dni. Pianka jest dużo lżejsza od wełny, więc nie dociąża dachu. Jest o ok. 1000 kg lżejsza na 200 m kw. dachu.

Na czym polega ta metoda
Ocieplanie dachu metodą natryskową polega na nanoszeniu specjalnej cieczy na przygotowane wcześniej podłoże. W ciągu kilku sekund ciecz rozpręża się aż 120-krotnie, jednocześnie przekształcając się w twardą powłokę piany poliuretanowej. W efekcie tworzy się jednolita, bezszwowa struktura zewnętrznego poszycia dachu. Tego typu rozwiązania izolacyjne dachów można zastosować zarówno w nowych, jak i odnawianych dachach.

Zalety pianki natryskowej
Możemy tu mówić wyłącznie o zaletach. Izolacja metodą natryskową sprawdza się niemal w każdej części ocieplanego dachu. Taka izolacja jest bardzo odporna na działanie zróżnicowanych temperatur – mrozu i ciepła. Izolacja termiczna zatrzymuje ciepło nie tylko w okolicach dachu, ale „rozprowadza” je na całą powierzchnię budynku. Dobrze wykonana izolacja dachu za pomocą natrysku izolacyjnego z pewnością pozwoli obniżyć wydatki na ogrzewanie domu.

Bez mostków
Zastosowanie na dachu pianki poliuretanowej położonej metodą natryskową eliminuje tzw. mostki termiczne, ponieważ pianka szczelnie przylega do każdej powierzchni, a zwiększając w trakcie montażu swoją objętość, ściśle przywiera do każdej kolejnej warstwy. Inaczej jest w przypadku wełny. Tutaj występują mostki termiczne, szczególnie w miejscach styku wełny z konstrukcją dachu. Bożena Kraczkowska

Dlaczego pianka?

• ponieważ to znaczna oszczędność kosztów
ogrzewania i klimatyzacji
• pianka poliuretanowa stworzy barierę
powietrzną, która ochroni przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz i nieklimatyzowanego powietrza
• wycisza hałasy, nie przepuszcza kurzu, pyłków
i innych zanieczyszczeń
• wypełnia szczeliny oraz pęknięcia, eliminuje mostki termiczne.




Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB