Ozonowanie, nowoczesna metoda oczyszczania wnętrz

2016-01-31 11:19:52 (ost. akt: 2016-01-28 11:27:44)
Ozonowanie, nowoczesna metoda oczyszczania wnętrz

Autor zdjęcia: Fotolia

Wprawdzie mróz trzyma, ale warto już teraz zaplanować wiosenne porządki ozonowaniem. Zanim bowiem zabierzemy się np. za malowanie mieszkania, warto wypędzić z niego stare zapachy czy drobnoustroje. Skuteczną metodą, zapewniającą całkowite wyeliminowanie tych czynników, jest ozonowanie.

Któż z nas nie zna zapachu powietrza nasyconego ozonem? Ozon powstaje w sposób naturalny pod wpływem działania promieni słonecznych UV, w czasie burz i przy wodospadach. Charakterystyczny świeży, czysty, wiosenny zapach w czasie burzy jest rezultatem naturalnie powstałego ozonu w wyniku wyładowań atmosferycznych.

Ozon w mieszkaniu
Ozon możemy także uzyskać sztucznie, przy użyciu tzw. generatora ozonu. Generator wstawiamy do pomieszczenia, które chcemy oczyścić. Wytworzony ozon skutecznie “zwiąże” np. zapach spalonego tłuszczu, ale także uciążliwego odoru nikotyny. I to nie tylko ze ścian, ale także z ubrań, firan, zasłon czy mebli.
Ozonowanie jest także prostą metodą pozbycia się wirusów, grzybów i odchodów roztoczy kurzu domowego, co jest szalenie ważne, gdy w domu mieszkają alergicy.

Po pożarze
Jak trudno pozbyć się przykrego zapachu spalenizny najlepiej wiedzą pogorzelcy, których dom uległ całkowitemu zadymieniu. Pomieszczenia takie poddane ozonowaniu na zawsze zostaną oczyszczone z tego zapachu.
Metoda ozonowania jest bardzo efektywna przy dezynfekcji pomieszczeń. Chętnie z niej korzystają spółdzielnie mieszkaniowe, które chcą przywrócić normalny stan zaniedbanym mieszkaniom, zamienionym przez lokatorów w składowiska śmieci.

Dezorientuje insekty
Ozonowanie pomocne jest także w „wyprowadzaniu” z naszych mieszkań insektów, np. karaluchów czy mrówek faraona. Wprowadzony do takiego pomieszczenia ozon przecina ścieżki zapachowe tych insektów, przez co tracą one orientację.

Andrzej Iwaszko, właściciel firmy wykonującej ozonowanie:
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, na podstawie przeprowadzonych badań, potwierdziła skuteczność dezynfekcji powietrza i powierzchni metodą ozonowania. Badaniu poddano próbki zanieczyszczonego powietrza, w którym, po przeprowadzeniu ozonowania, stwierdzono obniżenie zawartości drobnoustrojów bakteryjnych o kilkadziesiąt procent. Jeszcze większą skuteczność ozonowania stwierdzono w przypadku zanieczyszczeń powierzchni. Ozonowanie jest więc świetną, nieinwazyjną metodą usuwania nie tylko zapachów, ale także drobnoustrojów, grzybów i pleśni. Bożena Kraczkowska

Działanie bakteriobójcze ozonu jest ok. 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż na przykład chloru. Dlatego zabieg polecany jest przy odświeżaniu zaniedbanych pomieszczeń, budynków po pożarze, dezynfekcji sal operacyjnych i zabiegowych w szpitalach. Ileż to razy słyszeliśmy o katastrofalnych skutkach spowodowanych zalaniem pomieszczeń wodą. Po ustąpieniu wody np. powodzianie stają przed problemem skutków zawilgocenia domów, w których gwałtownie rozwijają się pleśnie i grzyby. Wystarczy po osuszeniu przeprowadzić ozonowanie takich pomieszczeń.

Ponieważ ozon jest gazem niebezpiecznym dla człowieka, zabieg powinna wykonywać profesjonalna firma. Po ozonowaniu trzeba dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB