Jak ekonomicznie wietrzyć mieszkanie?

2016-02-17 05:02:08 (ost. akt: 2016-02-17 10:26:12)

Domowe zapachy nie zawsze są przyjemnie, zwłaszcza, gdy przypalimy mięso albo ziemniaki. Dym wnika w tapicerkę mebli, w dywany, ubrania. Jak wywietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym, aby nie narazić domowego budżetu na straty?

Jak ekonomicznie wietrzyć mieszkanie?

Autor zdjęcia: Fotolia

Najskuteczniejszą metodą wietrzenia może być otwarcie okna. Sprawa komplikuje się jednak, gdy na dworze panują ujemne temperatury. Intensywne wietrzenie może przyczyniać się do zakłócania działania zaworów termostatycznych. Te nowoczesne reagują na gwałtowną zmianę temperatury w domu, dlatego przed otwarciem okna warto na 15-20 minut zakręcić zawory przy grzejnikach. W innym wypadku zimne powietrze będzie owiewać termostat przy kaloryferze i zacznie on grzać z maksymalną mocą. Stanie się gorący, a ciepło, które odda, wydostanie się na zewnątrz.

Metodą na zapewnienie ciągłego dostępu świeżego powietrza, bez utraty ciepła, jest rozszczelnienie okien, zwane również mikrowentylacją. Nowością na polskim rynku są modele okien, w których dehermetyzacja zachodzi na całym obwodzie. — Okna wyposażone w system wietrzenia szczelinowego umożliwiają efektywne wietrzenie przez 6-milimetrową szczelinę między skrzydłem a ramą okna. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w tych pomieszczeniach, w których panuje wilgoć — mówi Paweł Buchman, ekspert producenta okien. — Kiedy skrzydło jest odsunięte od ramy na całej długości, możliwa staje się wymiana powietrza zgodnie z prawami fizyki. Nagrzane powietrze będzie uchodzić górną częścią okna, z kolei zimne przeniknie dołem i równomiernie rozejdzie się po całym pomieszczeniu — dodaje Paweł Buchman.

Kolejnym rozwiązań są popularne nawiewniki. Elementy te znajdują się w górnej lub bocznej części okna i zapewniają, niezauważalny niemal dla domowników, stały napływ świeżego powietrza. — Do najczęściej polecanych nawiewników należą ciśnieniowe i higrosterowalne. Pierwsze regulują się samodzielnie w zależności od poziomu ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Drugie z kolei są zautomatyzowane, a wbudowany w nie czujnik, analizując zmiany poziomu wilgoci, samoczynnie zmienia otwarcie nawiewnika — mówi nasz ekspert.

Zachowanie odpowiedniego obiegu powietrza jest niezbędne w każdym domu. Cyrkulacja jest szczególnie istotna, gdy zamontowana stolarka charakteryzuje się dużą szczelnością. Systematyczne wietrzenie pomieszczeń niesie za sobą liczne korzyści, w tym także zdrowotne. Przede wszystkim sprawia, że w mieszkaniu tworzy się przyjemny dla domowników mikroklimat, który sprzyja koncentracji, dobremu samopoczuciu i wypoczynkowi. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB