Budowanie klimatu mieszkania światłem

2016-02-24 04:22:50 (ost. akt: 2016-02-22 15:25:36)
Budowanie klimatu mieszkania światłem

Autor zdjęcia: Homebook

Kto chciałby spędzać czas w ponurym mieszkaniu? Czasem wystarczy kilka kinkietów, aby dom stał się bardziej ciepły. Oświetlenie mieszkania nie tylko wpływa na samopoczucie domowników, ale może sprawić, że będzie ono optycznie większe.

Dobrze dobrane i rozmieszczone oświetlenie może optycznie obniżyć zbyt wysoki sufit, powiększyć wąski pokój czy rozświetlić ślepe pomieszczenie. Oryginalne wzory lamp są ponadto ciekawą dekoracją.
W salonie często jemy posiłki, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, relaksujemy się czy oglądamy telewizję – mówi Anna Poprawska, projektantka. — Każda z tych czynności potrzebuje innego oświetlenia, dlatego w tym pomieszczeniu warto zainstalować kilka rodzajów światła. Poza głównym źródłem światła — najczęściej górnym oświetleniem umieszczonym na środku sufitu, które jest surowe i pozbawione nastrojowości — w salonie powinny znaleźć się lampy lub lampki o niższej mocy, dzięki którym wprowadzimy do pomieszczenia pożądany klimat — dodaje.
Jeśli lubisz czytać wieczorem, postaw przy kanapie lub fotelu dużą stojącą lampę. Nie daje ona rażącego światła, które wypełnia każdy zakamarek pomieszczenia, ale rozświetlają miejsca, na które jest skierowane.
W wysokich salonach warto obniżyć sufit nad telewizorem i zamontować lampki lub diody LED, które dają delikatne światło. To oświetlenie najlepiej sprawdzi się podczas wieczornego oglądania telewizji lub romantycznych spotkań. — Delikatne światło wprowadzi do pomieszczenia nutę romantyczności i przytulności, co na pewno spodoba się wszystkim domownikom — podpowiada nasz ekspert.

W łazience lub kuchni warto zainstalować kilka źródeł światła. — W kuchniach najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie halogenów pod szafkami, najlepiej z osobnymi włącznikami, co umożliwia odrębną regulację oświetlenia — radzi Anna Poprawska. — Powinny znajdować się one nad blatem, zlewem oraz przy kuchence lub płycie. Jeżeli w kuchni znajduje się także jadalnia, nad stołem warto zamontować pojedynczą lampę na długim sznurze — dodaje.
Natomiast w łazience główną rolę gra główne przysufitowe światło oraz zamontowane przy lustrze lampki, które umożliwią na przykład wykonanie precyzyjnego makijażu oraz dokładne golenie. W przypadku dużych łazienek z wanną warto rozważyć zainstalowanie nad nią niewielkiego oświetlenia ledowego, które pozwoli zrelaksować się podczas długiej kąpieli.
W sypialni światło powinno być kojące i kameralne. Warto zdecydować się na kinkiety lub halogeny, dzięki którym światło będzie idealnie rozproszone po pomieszczeniu. Jeżeli czytamy książki, rozwiązujemy krzyżówki lub przeglądamy ulubione portale internetowe w łóżku, należy w jego pobliżu zamontować lub ustawić lampkę nocną, która będzie przydatna podczas wykonywania tych czynności. Posiadacze szaf przesuwnych mogą dodatkowo zamontować w nich lampki, które będą się włączały po przesunięciu drzwi. Ułatwi to z jednej strony korzystanie z szafy, a z drugiej doświetli pokój.

W dużym lub wysokim pomieszczeniu pięknie prezentować się będzie duży żyrandol lub lampa z kilkoma źródłami światła, natomiast do małych lub niskich pomieszczeniach lepiej wybierać plafony lub lampy wiszące na ozdobnym łańcuchu. Należy również pamiętać, że lampa musi pasować do wystroju, ponieważ ona sama staje się często jedną z najważniejszych dekoracji. Światło skierowane do góry ulega rozproszeniu po całym pomieszczeniu. Z kolei ciemny abażur zagwarantuje przygaszone klimatyczne oświetlenie. Odpowiednio dobrane oświetlenie może stać się głównym elementem dekoracji, ale również pomocnikiem, który uwydatni zalety oraz zamaskuje wady każdego z pomieszczeń. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB