Jak bezpiecznie korzystać z gazu

2011-01-21 11:46:04 (ost. akt: 2011-01-21 11:51:14)

Może otruć, wybuchnąć, wywołać pożar. Gaz używany w domu, zwykle bardzo pożyteczny, niewłaściwie używany może stać się równie groźny.

Do rozszczelnienia dochodzi najczęściej w miejscach połączenia instalacji z odbiornikiem gazu

Do rozszczelnienia dochodzi najczęściej w miejscach połączenia instalacji z odbiornikiem gazu

Autor zdjęcia: Praktiker

Zatrucia gazem z wadliwych instalacji są coraz rzadsze, głównie ze względu na poprawiający się stan urządzeń domowych w naszym kraju. Aby korzystanie z nich było całkowicie bezpieczne, montaż każdego powinien być przeprowadzony przez uprawnionego instalatora.
— Do rozszczelnienia dochodzi najczęściej w miejscach połączenia instalacji z odbiornikiem gazu — wyjaśnia Jerzy Mićko, członek zarządu Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa w Olsztynie. — Powstanie nieszczelności jest szczególnie prawdopodobne, gdy zmieniamy położenie kuchenki gazowej lub też montujemy nową, a nie mamy w tej materii doświadczenia. Im bardziej nowoczesna instalacja, tym mniej jest miejsc potencjalnie wrażliwych na uszkodzenia, łączenia mechaniczne eliminowane są bowiem na rzecz stałych.
Zgodnie z przepisami budowlanymi, sprawdzanie stanu technicznego instalacji gazowej powinno odbywać się co najmniej raz w roku. Podstawowym elementem takiej kontroli jest użycie detektora wycieków gazu.
Jeśli już dojdzie do rozszczelnienia instalacji, należy pamiętać o otwarciu wszystkich okien w domu, aby jak najszybciej pozbyć się gazu, oraz o zakręceniu głównego zaworu doprowadzającego gaz do domu. W przypadku złego samopoczucia, zawrotów głowy, przyśpieszonej akcji serca, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
— Wycieki gazu mogą się zdarzać, bo instalacja z czasem może się ulegać wpływom różnych czynników — podsumowuje Jerzy Mićko. — Sam użytkownik nie ma niezawodnych sposobów zapobiegania takim wypadkom. Nie ma też prawa na własną rękę prowadzić żadnych prac konserwacyjnych. Może jedynie regularnie kontrolować instalacje i odbiorniki gazowe specjalistycznymi przyrządami.

Krzysztof Bieniek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB