Pamiętaj o wentylowaniu pomieszczeń

2016-03-08 09:57:08 (ost. akt: 2016-03-08 10:24:23)

Zimowa pogoda i wciąż jeszcze ujemne temperatury za oknem sprawiają, że bardzo niechętnie wietrzymy nasze mieszkania. To z kolei skutkuje zaparowanymi szybami. Jak powinniśmy radzić sobie z tym problemem?

Pamiętaj o wentylowaniu pomieszczeń

Autor zdjęcia: Pilkington Polska

Ograniczenie kondensacji pary wodnej od strony pomieszczeń zapewni przede wszystkim dopływ świeżego powietrza. Z pomocą przyjdą także dwukomorowe szyby termoizolacyjne, które oprócz przejrzystego widoku na zewnątrz przyniosą komfort i oszczędności w domowym budżecie.

Szyby parują przy wysokiej wilgotności powietrza i wysokiej różnicy pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Skąd ta wilgotność? W naszym domu nie brakuje źródeł wytwarzania pary wodnej —choćby nasz organizm, który produkuje przeciętnie trzy litry pary wodnej na dobę. Dodajmy do tego typowe domowe czynności, takie jak gotowanie, prasowanie czy gorąca kąpiel, i mamy powietrze o dużej wilgotności. Staje się ona problemem, jeśli z jednej strony zainstalowaliśmy dobrze izolowane okna z jednokomorowymi szybami zespolonymi, z drugiej zaś wentylacja w naszym mieszkaniu jest mało skuteczna. Wówczas szczelne okna nie pozwalają na wymianę wilgotnego powietrza na suche z zewnątrz, przez co wilgotne powietrze skrapla się na najchłodniejszych elementach w pomieszczeniu, czyli na ścianach i szybach, a także na elementach metalowych. Żeby uniknąć zaparowanych szyb, możemy wymienić okna na takie z dwukomorowymi szybami termoizolacyjnymi. Dzięki nim ograniczymy potrzebę ogrzewania pomieszczeń. Jeśli jednak w najbliższym czasie nie chcemy lub nie możemy wymienić okien, najprostszym sposobem na rozwiązanie tego problemu będzie wietrzenie pomieszczeń.

Świeże powietrze jest bardzo istotne w naszym codziennym funkcjonowaniu. Dzięki jego odpowiedniej ilości w mieszkaniu mamy lepsze samopoczucie, lepiej śpimy i efektywniej pracujemy. Odpowiednia cyrkulacja powietrza pozwala obniżyć poziom wilgotności w naszych mieszkaniach, zatem jest sposobem na ograniczenie problemu zaparowanych szyb. Należy pamiętać o otwieraniu okien, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Jednak aby to robić prawidłowo i bez straty dla naszych portfeli, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Żeby zminimalizować straty ciepła, zamiast długotrwałego rozszczelnienia okien, lepiej na krótką chwilę otworzyć całe skrzydło okienne. Na chwilę przed wietrzeniem należy zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach i zamknąć drzwi w pomieszczeniu. Taki sposób wietrzenia pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Nie należy jednak przesadzać z czasem wietrzenia – zbyt długo otwarte okno może wyziębić nam mieszkanie, a nagrzanie wychłodzonego pomieszczenia będzie wymagało większej ilości ciepła. To z kolei wygeneruje nam większe koszty ogrzewania.

Jeśli planujemy wymienić okna, najlepiej zdecydować się na takie z dwukomorowymi szybami zespolonymi. Ograniczą one kondensację pary wodnej na szybach od strony pomieszczeń. Dzięki wykorzystaniu w takich przeszkleniach szyb niskoemisyjnych i wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym (argon lub krypton), zapewnimy minimalny stopień przenikania ciepła, który określa współczynnik Ug. „Im niższy współczynnik przenikania ciepła dla szyb, tym szyba od strony pomieszczenia pozostaje cieplejsza i prawdopodobieństwo jej zaparowania jest mniejsze” — mówi Szymon Piróg z firmy produkującej szkło. „Standardem dla dwukomorowego przeszklenia, świadczącym o niskiej przepuszczalności energii jest Ug na poziomie 0,6 W/m2K” —dodaje. Wykorzystanie w szybach ciepłych ramek spowoduje, że mostki termiczne, które występowały szczególnie w okolicy tradycyjnych ramek dystansowych, zostaną zniwelowane.

Odpowiednio dobrane szyby zespolone mają wpływ na to, jak nasze okna izolują ciepło w pomieszczeniu. Termoizolacja ma istotne znaczenie przy ograniczeniu zjawiska kondensacji wewnętrznej, determinuje też w dużym stopniu wysokość rachunków za ogrzewanie. Trzeba jednak mieć świadomość, że problem zaparowanych szyb to zjawisko naturalne i nie zniknie całkowicie. Dzięki odpowiednim materiałom i zachowaniom możemy je jedynie ograniczyć. Zwłaszcza odpowiednie wietrzenie pomieszczeń jest tu bardzo ważne, nie tylko w kwestii zniwelowania kondensacji wewnętrznej, ale też ze względu na nasze zdrowie. Świeże powietrze powinniśmy dostarczać do mieszkania regularnie, bo dzięki temu zyskamy zdrowe, komfortowe warunki do codziennego funkcjonowania, pracy i snu.

jm


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB