Zacznijmy odpowiedzi na pytanie, jakie barwy i dodatki warto wykorzystać w nadchodzącym sezonie? — Dobór i odpowiednie zestawienie kolorów to podstawowy element aranżacji przestrzeni — mówi Monika Szczęsny, ekspert firmy meblarskiej. — Zmiana barw w pomieszczeniu może całkowicie odmienić jego charakter, poprawić proporcje, wprowadzić element ciepła i przytulności lub przeciwnie, optycznie zwiększyć niewielki metraż. Zabawa kolorami to nie tylko nowy odcień ścian, ale także dodatki i meble, gdzie podstawą jest jakość materiału, z którego są wykonane. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się kolorowe szkło, które charakteryzuje się nowoczesnym wzornictwem oraz wysoką wytrzymałością na uszkodzenia — dodaje ekspert.
Nieodpowiednie zestawienia lub zbyt duża liczba barw w jednym pomieszczeniu mogą doprowadzić do nieładu. Najlepszy efekt uzyskamy komponując przeciwstawne tonacje na zasadzie kontrastów, poprzez połączenie ciepłych barw z zimnymi, a intensywnych ze stonowanymi, np. odcieni żółtych z szarymi, brązowych z białymi czy też beżowych z czerwonymi. — W bieżącym roku stawiamy na lżejszą kolorystykę wnętrz. Instytut Pantone, który dyktuje kolorystyczne trendy w modzie i wnętrzarstwie na całym świecie, pierwszy raz w historii ogłosił dwa kolory roku: jasny róż „Rose Quartz” oraz zgaszony błękit „Serenity”, które najlepiej prezentują się w duecie — zdradza Monika Szczęsny. — Oczywiście można zestawiać z innymi kolorami, by w ten sposób uniknąć efektu przesłodzenia wskazane jest zaakcentowanie różu i błękitu w formie dodatków lub połączenie ich ze stonowanym tłem, np. spokojną szarością, złamaną bielą, a nawet z soczystym granatem.
Przy doborze koloru warto wziąć pod uwagę intensywność oświetlenia oraz ekspozycję okna względem stron świata. Okna wychodzące na północ to pomieszczenia zazwyczaj ciemniejsze, gdzie lepiej użyć jasnych i ciepłych kolorów np. bladych żółci, bieli lub kremowych odcieni. Kolory te odbijają promienie słoneczne wprowadzając do wnętrza więcej energii. Ekspozycja południowa to z kolei ciepłe i jasne oświetlenie, które pozwoli na użycie delikatniejszych lub chłodniejszych odcieni, np. niebieskiego, zielonego. W tym przypadku można również pokusić się o intensywne i ciemne kolory tj. czerwień czy zgaszony pomarańczowy.
Pokoje zachodnie można zaaranżować w tonie naturalnych szarości, kremowych barw czy odcieni chłodnych, jak. błękit lub zieleń, które dobrze komponują się z ciepłym oświetleniem zachodzącego słońca. Taka kolorystyka optycznie poszerzy przestrzeń oraz doda wnętrzu lekkości. W pokojach wschodnich wiele zależy od funkcji, jaką pełnią. Dla przykładu w sypialni lepiej nie stosować żywych kolorów, które mogą wydawać się bardziej intensywne o świcie. Natomiast w kuchni lub jadalni wszelkiego rodzaju czerwienie i pomarańcze pobudzą do życia oraz pozytywnie nastroją na resztę dnia.
Ale nie tyko o ściany chodzi. Jednym z najmodniejszych trendów są szklane wypełnienia np. nasycone kolorem. Kolorowe szkło można wykorzystać we frontach szaf, w drzwiach przesuwnych czy meblach kuchennych. Dzięki temu detalowi, wnętrze zyskuje nowoczesny design i lekkość. Połączenie świeżego koloru i szkła dodaje głębi małym wnętrzom, dużym zaś poczucie lekkości, blasku oraz elegancji. kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez