Jak wybrać kostkę brukową?

2016-03-18 09:34:15 (ost. akt: 2016-03-18 10:34:49)

Nawierzchnia z kostki brukowej to inwestycja na lata, dlatego nie ma tu miejsca na błędy. Zarówno wybór odpowiedniego materiału, jak i jego położenie na tarasie czy ścieżce mają ogromne znaczenie i przesądzają o użyteczności posesji.

Jak wybrać kostkę brukową?

Autor zdjęcia: ABW Superbruk

Przy aranżowaniu zaaranżowania nawierzchni wokół domu warto wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne oferowanych przez rynek kostek brukowych, ale także ich właściwości i przeznaczenie. Po pierwsze, trzeba ustalić, do czego nawierzchnia będzie nam służyć. Inny materiał zastosujemy do ścieżek ogrodowych, inny do tarasów, a inny do podjazdów czy przydomowych parkingów, bo każda z tych nawierzchni poddawana jest różnym obciążeniom.

– Trwałość nawierzchni zależy m.in. od doboru produktu o odpowiedniej grubości. Kostki brukowe o grubości 4 cm świetnie sprawdzą się na ścieżkach czy patio, ale nie powinny być stosowane do budowy podjazdów czy przydomowych parkingów, gdzie przewidziany jest ciężki ruch samochodowy. Prace wykonawcze najlepiej jest powierzyć wyspecjalizowanej ekipie. – mówi Urszula Łukaszewicz z firmy produkującej kostkę brukową.
Warto zatem pamiętać, że kostki o grubości 4 cm przeznaczone są pod ruch pieszy, można je również układać na tarasach czy alejkach ogrodowych. Kostki o grubości 6 cm są idealnym materiałem na nawierzchnie eksploatowane intensywniej – podjazdy, przydomowe parkingi. Z kolei wszędzie tam, gdzie występują bardzo duże obciążenia, najlepiej sprawdzi się materiał o grubości od 8 do 10 cm.

Kostka dobrej jakości


Asortyment renomowanych producentów kostek brukowych i płyt tarasowych przyciąga uwagę swą różnorodnością. Są to materiały oferowane w wielu formatach, kolorach, fakturach – wszystkie spełniają rygorystyczne wymagania dotyczące jakości. Warto skorzystać z oferty sprawdzonych producentów, których produkty wytwarzane są zgodnie z normą europejską PN-EN 1338 „Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań”. Oznacza to, że do ich produkcji stosowane są odpowiednie surowce.

Fot. ABW Superbruk

Często decydując się na zakup kostek brukowych, szczególną uwagę zwracamy na cenę materiału. Jednak niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a dobra jakość niestety przeważnie kosztuje więcej. Warto zainwestować w produkty o sprawdzonej jakości z gwarancją na ich użytkownie.

Białe plamy i nierówny kolor - powód do niepokoju?


Czasem na kostce pojawiają się białe wykwity - czy to powinno nas zaniepokoić? Nie ma powodów do obaw. To efekt naturalnych procesów fizykochemicznych zachodzących w betonie podczas jego wiązania i twardnienia w zmiennych warunkach atmosferycznych i nie wynikają z błędów popełnionych na etapie produkcji. Białe plamy po jakimś czasie znikają samoistnie.

Nie należy się również niepokoić możliwymi drobnymi odchyleniami w barwie poszczególnych kostek. Pojedyncze elementy w niewielkim stopniu mogą różnić się zabarwieniem, dlatego przy układaniu nawierzchni należy mieszać kostki z przynajmniej trzech palet, aby zniwelować występujące różnice.

oprac. jm
Źródło: ABW Superbruk

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Greg #1961483 | 79.110.*.* 25 mar 2016 11:43

    Dobór kostki to przede wszystkim dobry projekt www.buszrem.pl/content/159/DOBRY_PROJEK T_CZYLI_DOBOR_KOSTKI.html

    ! - + odpowiedz na ten komentarz