Kto chciałby mieć dom z dziurawym dachem? Nikt. Taki dach mnoży problemy — zawilgocenia ścian, rozwój grzybów i pleśni, wzrost rachunków za ogrzewanie. Co zrobić? Nie dopuszczać do drastycznych uszkodzeń porycia dachowego.
Stan pokrycia dachowego należy sprawdzać przynajmniej dwa razy w roku — w okresie jesiennym, a także po zakończeniu zimy. W tym okresie dach jest narażony na działanie niskich temperatur, silnego wiatru, opadów deszczu oraz topniejącego i zalegającego na nim śniegu. Dlatego, gdy tylko zima ustąpi, dach powinien być skontrolowany przez fachowców z ekipy dekarskiej. Brak reakcji na pojawiające się, minimalne nawet uszkodzenia, może w konsekwencji prowadzić do konieczności wymiany pokrycia.
Nawet stosunkowo łagodna zima może uszkodzić dach, zwłaszcza w starych budynkach. W szpary wnika woda, która pod wpływem działania mrozu powoduje jeszcze większe szkody. Przegląd powinien być kompleksowy i uwzględniać zarówno pokrycie dachowe, jak i elementy nośne, co pozwoli wyłapać drobne uszkodzenia oraz naprawić ewentualne niedoróbki dekarskie, które często pojawiają się po pierwszym sezonie użytkowania dachu.
Do konstrukcji pokrycia dachowego wykorzystywane są różnorodne materiały posiadające swoją specyfikę. Najczęściej spotykane są: papa, dachówki ceramiczne i blachodachówki.
Dachówki są natomiast narażone na uszkodzenia mechaniczne w wyniku uderzeń, np. gałęziami oraz pękanie na skutek mrozu.
Blachodachówka może być z kolei poddana działaniu korozji. Należy także sprawdzić, czy się nie odkształca oraz czy łączenia pomiędzy jej poszczególnymi arkuszami są trwałe i szczelne.
Szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia pokrycia dachowego z kominami oraz ścianami bocznymi lukarn, które ze względu na swoją skomplikowaną budowę są szczególnie wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych. Często trudno zauważyć tam drobne nieszczelności, które mogą powodować powstawanie poważnych zacieków.
Uszczelniając okolice komina dobrym rozwiązaniem jest użycie taśm kominowych na bazie butylu, zapewniających wysoką trwałość i szczelność. — Taśmy kominowe wykorzystywane są do obróbki miękkiej komina, w odróżnieniu od obróbki twardej wykonanej zazwyczaj z płaskiej blachy — tłumaczy dr inż. Karol Kożuch, ekspert firmy produkującej izolacje. — Zbudowane są one z taśmy aluminiowej z jednej strony powleczonej farbą, a z drugiej pokrytej specjalnym klejem butylowym. Są łatwe w użyciu, elastyczne, wysoce przyczepne do podłoża i umożliwiają dokładne uszczelnienie połączenia — dodaje ekspert.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez