Drzwi - ochrona przed zimnem i intruzami

2016-03-29 10:53:23 (ost. akt: 2016-03-31 13:39:14)

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem drzwi wejściowych, to myślimy o takich wykonanych z drewna. To materiał, z którego najczęściej są wykonane drzwi wybierane przez konsumentów. Oczywiście niejedyny. Możemy również kupić drzwi z aluminium.

Drzwi - ochrona przed zimnem i intruzami

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Bardzo istotny w budowie drzwi jest współczynnik U, który określa stopień przenikania ciepła. Producenci drzwi dbają o to, żeby był on jak najniższy. Za tę wartość odpowiada warstwa termoizolacyjna, która w najczęściej jest wykonana z drewna (lub materiałów drewnopodobnych), styropianu lub wełny. W drzwiach aluminiowych wykorzystuje się piankę poliuretanową, która ma idealne właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu w tego typu drzwiach współczynnik U jest na wyższym poziomie niż w tych wykonanych z innych materiałów. Jest ona montowana w centralnej komorze drzwi, między płytami wypełnienia. Aluminiowe ościeżnice drzwi również wypełnione są materiałem izolacyjnym. Termoizolacja nie jest zamontowana jedynie w centralnej komorze, ale również w kształtowniku. Energooszczędność i termoizolacja w drzwiach aluminiowych są na najwyższym możliwym poziomie.

Drzwi wykonane z aluminium nie tylko doskonale zatrzymują ciepło w progach naszego domu, ale również są nowocześnie zabezpieczone przed nieproszonymi gośćmi. Kiedyś może wystarczył jedynie dobry zamek i wytrzymałe drzwi. Czasy się jednak zmieniły. Teraz, żeby uchronić się przed intruzami, warto zainwestować w nowinki technologiczne. Takie właśnie wykorzystywane są w drzwiach aluminiowych. Najnowocześniejsze sposoby ochrony to w tej chwili: czytnik linii papilarnych, zamek szyfrowy, samozamykacz czy panel do zbliżeniowego otwierania drzwi. Wszystko to możemy znaleźć w drzwiach wykonanych z aluminium. Nowoczesny materiał i najświeższe nowinki technologiczne. Może warto się nad tym zastanowić przed rozpoczęciem budowy lub remontu? kraw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB