Domki letniskowe odświeżane ozonem

2016-04-01 05:53:53 (ost. akt: 2016-04-01 13:21:43)
Domki letniskowe odświeżane ozonem

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Przedwiośnie i wiosna to najlepszy moment na odświeżenie domków letniskowych, altan czy pomieszczeń gospodarczych, w których przez zimę zadomowiła się wilgoć, grzyby i panuje zapach stęchlizny. Samo wietrzenie może nie pomóc, warto więc pomyśleć o ozonowaniu.

Ozonowanie jest skuteczną metodą dezynfekcji i odświeżenia domków kempingowych, namiotów, łodzi kabinowych (żaglowych i motorowych) oraz ich wyposażenia, np. mebli drewnianych, tapicerowanych, firan. Po przeprowadzeniu zabiegu z zawilgoconych zimą pomieszczeń zniknie przykry zapach stęchlizny i wyniosą się insekty. Ozonowanie jest też świetną metodą w rozprawianiu się z wirusami, grzybami i roztoczami. Skuteczność zabiegu potwierdziły specjalistyczne badania przeprowadzone przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie.

Niszczy grzyby, odstrasza gryzonie


Ozon może być stosowany w szerokim zakresie do oczyszczania i dezynfekcji. Główną jego zaletą jest “czysty” charakter, ponieważ doprowadza on do utlenienia materiału praktycznie bez powstawania niepożądanych lub szkodliwych produktów ubocznych. Stąd też świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie i zwierzęta, w kontakcie z żywnością.
Ta nowoczesna technologia wykorzystuje w „pracy” specjalne właściwości aktywnego tlenu, które niszczą pleśni, wirusy, grzyby, a także odstraszają insekty i gryzonie.
Zabiegu ozonowania nie lubią np. karaluchy i mrówki faraona, które, jak wiemy, bardzo trudno wytępić. W jaki sposób? Otóż ozon wprowadzony do pomieszczenia, w którym są te szkodniki, przecina ich ścieżki zapachowe, przez co tracą one orientację i po prostu wyprowadzą się, szukając bezpieczniejszych warunków do życia.

Sekret tkwi w czystym tlenie


Ozonowanie jest takie skuteczne, ponieważ oddziałuje czystym ozonem. Któż z nas nie zna przyjemnego, świeżego zapachu powietrza po burzy. Tak świeżo pachnie ozon powstały w wyniku wyładowań atmosferycznych. Naukowcy więc pomyśleli i wynaleźli generator, za pomocą którego można wytworzyć ozon. Jako gaz źródłowy może być użyte powietrze atmosferyczne lub czysty tlen. Do uzyskania czystego tlenu mogą być użyte koncentratory (separatory) tlenu do koncentracji tlenu z powietrza. Wyższe stężenie ozonu można osiągnąć, jeśli zastosowany jest czysty tlen jak gaz źródłowy, np. z butli tlenowych. kr

ekspert


Andrzej Iwaszko, właściciel firmy wykonującej ozonowanie

Skuteczność ozonowania została potwierdzona przez specjalistyczne badania, które przeprowadziła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie. Badaniu poddano m.in próbki zanieczyszczonego powietrza, w którym po przeprowadzeniu ozonowania stwierdzono obniżenie zawartości drobnoustrojów bakteryjnych o kilkadziesiąt procent. Jeszcze większą skuteczność ozonowania stwierdzono w przypadku zanieczyszczeń powierzchni. Ozonowanie jest więc świetną nieinwazyjną metodą usuwania nie tylko zapachów, ale także drobnoustrojów, grzybów i pleśni.

Skuteczny ozon
Działanie bakteriobójcze ozonu jest ok. 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż na przykład chloru. Dlatego zabieg jest polecany przy odświeżaniu zaniedbanych pomieszczeń, budynków po pożarze, dezynfekcji sal operacyjnych i zabiegowych w szpitalach. Ileż to razy słyszeliśmy o katastrofalnych skutkach spowodowanych zalaniem pomieszczeń wodą. Po ustąpieniu wody np. powodzianie stają przed problemem skutków zawilgocenia domów, w których gwałtownie rozwijają się pleśnie i grzyby. Wystarczy po osuszeniu przeprowadzić ozonowanie takich pomieszczeń.



Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB