Podłoga towarzyszy ludzkości od zawsze. Niezależnie od tego, czy ludzie mieszkali akurat w jaskini, czy w wigwamie, musieli w końcu po czymś twardo stąpać. Tak jak w przypadku innych elementów związanych z domostwami, podłogi ewoluowały wraz z całą ludzkością. Nasz prapraprzodek mógł pewnie boso spokojnie chodzić po gołej ziemi na początku kwietnia i nie robił sobie z tego tak naprawdę nic.
Ciepło pod stopami
Kiedy podłogi przestały być klepiskiem? Początkowo podłogi wykonywane były z kamienia, betonu lub ceramiki. Pierwsze płytki ceramiczne pojawiły się w V w. p.n.e. w Mezopotamii. Były wykorzystywane przez starożytnych Egipcjan, Greków czy Rzymian. Wynikało to z ich cech: są naturalne, nietoksyczne, łatwe w utrzymaniu i niepalne.W starożytnym Rzymie podłogi bogato zdobiono mozaikami. Rzymskie podłogi nie tylko pięknie wyglądały, ale również wykorzystywały ciekawe rozwiązania technologiczne. Przykładowo, Rzymianie często chodzili po podgrzewanych podłogach, które montowane były na specjalnych palach, a pod nimi znajdował się piec ogrzewający kafelki.
Od klepiska do francuskiego parkietu
Mieszkańcy średniowiecznej Europy często mieszkali razem ze zwierzętami, dlatego podłoże w domostwach bywało wymoszczone sianem. Jeżeli ludzcy mieszkańcy domu przebywali w oddzielnym pomieszczeniu niż inwentarz, spacerowali po klepisku. Dopiero w baroku zaczęły pojawiać się pierwsze podłogi wykonane z drewna. Była to spora zmiana. Pierwsze panele podłogowe pojawiły się najprawdopodobniej w siedemnastowiecznej Francji. Właśnie w Baroku w pałacach francuskich elit zaczęły pojawiać się pierwsze parkiety. Nie odbiegały one zbytnio od tego, jak wyglądają one dzisiaj. Każda z części drewnianej podłogi była wycinana, czyszczona i polerowana ręcznie. Ze względu na to parkiet uważany był za produkt ekskluzywny, luksusowy. Przyjęło się, że przed wejściem do pomieszczenia czyszczono lub zdejmowano buty, starając się uchronić przed zniszczeniem bardzo drogie drewniane podłogi.
Podłogi wykonane z drewnianych desek były od początku popularne wśród Europejczyków przybywających do Ameryki Północnej. Na pewno wynikało to z faktu, że o drewno w tych wtedy jeszcze dzikich rejonach było o wiele łatwiej niż
o inne materiały. Do wykonania podłóg najczęściej wykorzystywano wiąz i dąb. Deski podłogowe miały nawet pięć metrów i były nieoszlifowane, nikt też nie myślał o takich szczegółach jak ich czyszczenie. Odpowiednią gładkość uzyskiwały dopiero po miesiącach użytkowania. Do podłoża przytwierdzono je za pomocą gwoździ. Z czasem zaczęto wykorzystywać rozwiązania znane ze współczesnych parkietów – montowania za pomocą piór i piór-wpustów. Następnie odkryto lakiery, którymi zaczęto pokrywać wyszlifowane już parkiety, co zapewniało podłogom połysk i trwałość.
Pod koniec XIX wieku zaczęły powstawać pierwsze fabryki produkujące drewniane podłogi na masową skalę. Deski produkowane w ten sposób miały od jednego do pięciu metrów długości. Można było je montować przy pomocy gwoździ lub kleić. Początek XX wieku należał już do parkietów. Zdominowały one rynek budowlany ze względu na łatwość montażu. W zasadzie każdy, kto potrafił posługiwać się młotkiem i piłą, był w stanie samodzielnie zamontować je w swoim domostwie.
Linoleum kontra drewno
Przed wybuchem II wojny światowej pojawił się poważny konkurent dla drewna – linoleum. Było to rozwiązanie jeszcze łatwiejsze w montażu i o wiele trwalsze od drewna. Po zakończeniu wojny nastąpił boom mieszkaniowy. Wraz z nim pojawiły się różnego rodzaju wykładziny i dywany, które były jeszcze tańsze i łatwiejsze w montażu. Producenci podłóg drewnianych, żeby utrzymać się na rynku, poszukiwali coraz to twardszych i bardziej wytrzymałych gatunków drewna.
W tej chwili możemy przebierać w materiałach i sposobach ich montażu, wybierając idealną dla nas podłogę. Pamiętajcie tylko, żeby stąpać po niej twardo i pewnie! krawDREWNO – najbardziej powszechny i naturalny materiał podłogowy. Możemy go zastosować w formie parkietu, czyli niewielkich drewnianych klepek układanych w konkretny wzór. Ze względu na niższą cenę popularne są panele z płyty drewnopodobnej pokrytej cienką warstwą drewna (fornirem).
Parkiety i panele najlepiej sprawdzą się w pokojach dziennych czy sypialni.
CERAMIKA – płytki ceramiczne to dobry wybór do podłóg łazienkowych i tych w przedpokoju ze względu na to, że są wodoodporne i łatwe w czyszczeniu. Mogą być szkliwione lub nieszkliwione. Te pokryte warstwą szkliwa są bardziej odporne na ścieranie, zmiany temperatury i wodę, jednak bardziej widać na nich wszelkie odpryski i zarysowania. Płytki są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i wzorniczych – mogą np. imitować marmur czy drewno.
KAMIEŃ – najbardziej polecane na podłogę są granity i twarde piaskowce ze względu na to, że są odporne na ścieranie i wsiąkanie wody. Warto zastosować ten materiał w przypadku podłogi kuchennej. Najbardziej odpowiedni będzie tu granit ze względu na to, że nie wchłania tłuszczów, trudno się ściera i dobrze przewodzi ciepło. Z tego ostatniego powodu granit doskonale nadaje się pod ogrzewanie podłogowe.
KONGLOMERAT – sztuczna imitacja kamienia. Są tańsze niż np. granit, a mogą wyglądać niemal identycznie. Konglomeraty są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia, trzeba je jednak konserwować tak jak posadzki kamienne.
PVC – wykładziny z polichlorku winylu są sprzedawane w rolkach lub płytkach. Są łatwe w montażu i konserwacji. Ze względu na elastyczność i właściwości amortyzujące są także bezpieczne w użytkowaniu np. przez dzieci. Podobnie jak ceramika, mogą imitować wiele materiałów naturalnych.
LINOLEUM – wbrew powszechnej opinii to naturalny materiał podłogowy. Składa się na niego mączka drzewna, olej lniany, żywica, wapienie oraz pigmenty sprasowane z podkładem z naturalnej juty. Jest uznawany za jeden z najbardziej higienicznych i bezpiecznych tworzyw podłogowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Hanka #2090474 | 77.253.*.* 17 paź 2016 12:38
Bardzo ciekawe informacje, warto dowiadywać się takich rzeczy, szczególnie jeśli interesujemy sie wyborem podłogi u siebie, ja sama deskę z exfloor mam zamiar teraz zamawiac i dobrze wiedzieć takie ciekawostki :)
! odpowiedz na ten komentarz
Asia #1983218 | 91.221.*.* 27 kwi 2016 23:20
ciekawe informacje
! odpowiedz na ten komentarz