Budowę oczka wodnego zaczynamy od... lokalizacji. Znawcy tematu twierdzą, że powinno być zlokalizowane w przestrzeni nasłonecznionej. Wówczas szybciej będą rozwijały się rośliny wodne. Słońce będzie miało również znaczenie dla ryb pływających w zbiorniku. Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że taki zbiornik podczas upałów musi mieć dolewaną wodę. Innym aspektem, jaki musimy wziąć pod uwagę, jest widok z okna. Oczko wodne powinno wprawiać nas w dobry nastrój również wtedy, gdy przebywamy w salonie.
Jeśli już mamy miejsce, to kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego materiału, z którego chcemy wykonać nasze oczko wodne. Materiał taki tworzyć będzie rodzaj wodoszczelnej przegrody między glebą a wodą. Decyzja ta będzie wiązała się też z wielkością akwenu.
Robiąc wykop, pamiętajmy, aby zróżnicować jego dno. Powinno być ono stopniowane, a w najgłębszym miejscu mieć co najmniej metr. Uformowana ziemia powinna być oczyszczona z kamieni oraz korzeni. Następnie nakłada się na nią kilkucentymetrową warstwę piasku. Po tym etapie można przejść do układania, np. folii lub bardziej wytrzymałej wykładziny z syntetycznego kauczuku lub syntetycznej gumy.
Jeśli chodzi o rośliny, to wybieramy nie więcej niż kilka ich gatunków i nie obsadzamy całego zbiornika. Grzybień biały, pałka wąskolistna, strzałka wodna czy pływający hiacynt wodny. Sadzenie roślin w oczku wodnym trzeba zaplanować tak, aby najpierw zajęły w nim miejsce rośliny wodne, następnie gatunki dekoracyjne, a na końcu rośliny uzupełniające. Większość gatunków roślin wodnych wymaga posadzenia w gruncie (z wyłączeniem roślin wodnych pływających), dlatego należy dla nich przygotować odpowiednie podłoże.
Nie zapominajmy również o posadzeniu roślin wokół oczka. Oczywiście rośliny takie powinny pasować charakterem do naszego stawu.
Ryby będą ozdobą oczka, ale także będą zjadały larwy komarów. Warto jednak pamiętać, że minimalna ilość wody na jedną, chociażby popularną złotą rybkę o wielkości 10 cm, powinna wynosić około stu litrów. kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez