Jak dbać o trawnik

2016-05-01 05:00:14 (ost. akt: 2016-05-10 11:36:48)

Jeśli chcemy przez cały sezon cieszyć się pięknym wyglądem i zielenią murawy, prace pielęgnacyjne należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Wymagają one odpowiednich narzędzi, bez których praca staje się koszmarem.

Jak dbać o trawnik

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Najbardziej znanym i rozpowszechnionym zabiegiem pielęgnacyjnym poprawiającym wygląd trawnika jest jego koszenie. Systematycznie przeprowadzane sprawia, że trawa zagęszcza się, a jej korzenie znacznie się wzmacniają. Sezon na koszenie zwykle rozpoczyna się już w kwietniu. Młode źdźbła skracamy dopiero, gdy osiągną wysokość około 8-10 cm. Ważne, żeby podczas kilku pierwszych zabiegów ścinać je o nie więcej niż 3-4 cm. Gdy trawnik zagęści się, możemy strzyc go nieco krócej, jednak nie za krótko. Ścinanie na wysokość poniżej 2,5 cm osłabia trawę, a jednocześnie ułatwia kiełkowanie chwastów. Koszenie kontynuuje się przez cały sezon, czyli najczęściej do końca października. W przypadku trawników ozdobnych zwykle robi się to co 7-10 dni.

Koszenie trawnika wymaga sporo wysiłku, jednak odpowiednie narzędzia znacznie je ułatwią i pozwolą uzyskać efekt w postaci silnej, zielonej i pięknej trawy. W zależności od tego, jak duży mamy ogród i jak często będziemy kosić trawę, możemy użyć kosiarki ręcznej, z napędem elektrycznym lub spalinowym.
Kupując kosiarkę elektryczną należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech, które mają znaczący wpływ na komfort pracy i późniejszy wygląd trawnika. To przede wszystkim moc silnika, szerokość cięcia oraz możliwość regulacji wysokości koszenia. Do małych i średnich trawników z powodzeniem wystarczą niewielkie kosiarki o mocy do 1500W i szerokości cięcia około 30-35 cm, którymi jest łatwo i wygodnie manewrować.

Do dużych powierzchni zdecydowanie lepsze będą kosiarki spalinowe. Są one dość głośne, a do tego sporo ważą i zwykle kosztują więcej niż kosiarki elektryczne, mają jednak wiele zalet. Przede wszystkim nie musimy martwić się o dostęp do energii elektrycznej, są też wydajniejsze — silniki o dużej mocy pozwalają kosić pasy trawy o szerokości nawet powyżej 50 cm. Kosiarki mają łożyskowane tocznie koła. Bardziej zaawansowane modele są wyposażone jednocześnie w funkcję koszenia i mielenia trawy. Może ona być wyrzucana na bok lub do specjalnego kosza z tyłu kosiarki.
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na kosiarkę ręczną, elektryczną czy spalinową pamiętajmy, że nóż tnący zawsze musi być ostry. Koszenie trawy tępym ostrzem bardzo jej szkodzi, może nawet wyrywać ją z ziemi. Dlatego powinniśmy regularnie kontrolować jego ostrość.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu trawnika w idealnym stanie, powinniśmy również rozważyć zakup podkaszarki. To niezastąpione narzędzie, które sprawdzi się zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, w których nie da się swobodnie manewrować kosiarką — np. przy murkach, budynkach, krzewach lub w bezpośredniej bliskości kwiatów czy roślin ozdobnych. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB