Weekendy w połączeniu ze słoneczną pogodą zachęcają do kilkudniowych wyjazdów. Jednak nie tylko promienie słoneczne sprawiają, że chętniej podróżujemy − sprzyjają temu również święta i dni wolne od pracy. Niestety długie weekendy i święta to także czas wzmożonej aktywności włamywaczy. Jak zabezpieczyć mieszkanie, aby nie paść ich ofiarą w trakcie zbliżającej się majówki?
Tajne schowki i cztery spusty
Przede wszystkim nie należy pozostawiać kluczy w przewidywalnych miejscach. Złodziej z pewnością zajrzy pod wycieraczkę, do doniczki oraz dokładnie obejrzy okolicę drzwi. Ważne jest również, aby przed wyjściem z mieszkania upewnić się, czy wszystkie okna i drzwi są dokładnie zamknięte. Nawet lekko uchylone okno lub też większa szpara pomiędzy ramą okienną a skrzydłem okna może być zachętą dla włamywaczy. Dlatego chcąc uchronić się przed splądrowaniem mieszkania powinniśmy opuścić wszystkie rolety, a drzwi wejściowe zamknąć na wszystkie zamki do końca.
Z sąsiadami w zgodzie
Pamiętaj o sąsiadach – nie bądź anonimowy. Dobre relację sprawią, że sąsiad nie zawaha się zadzwonić na policję, jeśli w pobliżu naszego mieszkania będą znajdować się podejrzane osoby. Bezpieczeństwo to przede wszystkim sposób myślenia, a sąsiedzka czujność może okazać się niezwykle przydatna i pomocna. Dlatego tak ważne jest poinformowanie sąsiadów o planowanym wyjeździe oraz osobach, które ewentualnie mogą w tym czasie przebywać w naszym mieszkaniu. Jeśli ktoś lub coś wzbudzi w nich wątpliwości np. usłyszą hałasy lub zobaczą podejrzaną osobę przy drzwiach, będą mogli odpowiednio zareagować, tym samym na przykład udaremniając włamanie. Warto również zostawić im numer telefonu. Dzięki temu będą mogli szybko skontaktować się z nami w razie niepokojących sygnałów. Sąsiedzka czujność podnosi poziom naszego bezpieczeństwa i może uchronić przed włamaniem.
Okna na świat włamywacza
Pomoc sąsiadów jest bezcenna. Chcąc jednak chronić mieszkanie przed splądrowaniem należy wziąć sprawy w swoje ręce. Nie zdradzajmy obcym naszych codziennych nawyków ani wakacyjnych planów. Wyjeżdżając, nie należy pozostawiać w drzwiach żadnych wiadomości, np. „Wracam w środę 4 maja”. Informacje o miejscu pobytu oraz dacie powrotu zapisane na kartce i włożone w drzwi np. dla inkasenta są doskonałym źródłem wiedzy dla włamywacza.
Drzwi numerem jeden
Najlepsi włamywacze pokonują nawet najbardziej skomplikowane zamki w bardzo krótkim czasie. Drzwi to pierwsza przeszkoda dla włamywacza, dlatego powinniśmy odpowiednio je zabezpieczyć. Drugi newralgiczny punkt to okna i drzwi balkonowe, gdy są pozostawione uchylone (nie tylko na parterze) stanowią łakomy kąsek do włamywacza. Należy o tym pamiętać, mieszkając także na wyższych piętrach w bloku. Dlatego warto rozważyć zakup dobrej jakości okien i drzwi antywłamaniowych oraz systemu alarmowego.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)