Płytki ceramiczne na ścianie w salonie? Oczywiście. Jeszcze do niedawna glazury, gresy, terakoty dedykowane były głównie kuchniom i łazienkom, czyli tam, gdzie jest dużo wilgoci. Płytki widziane więc były wyłącznie w kontekście praktycznym. Obecnie mamy tak dużo różnego rodzaju płytek w bogatej kolorystyce, że możemy je śmiało użyć w pokojach, gdyż nowoczesne glazury nie tylko chronią ścianę przed wilgocią czy zabrudzeniami, ale także pełnią funkcję ozdobną.
Płytki ceramiczne na podłodze w salonie to nie nowość. Szczególnie chętnie stosowane są w domkach jednorodzinnych, wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Coraz częściej płytki wchodzą też do pokojów dziennych. Do zaakcentowania części przestrzeni w salonie — na przykład wnęki czy jednej ze ścian — zazwyczaj stosuje się farbę lub tapetę. Płytki ceramiczne to rozwiązanie wciąż jeszcze niestandardowe.
— Tymczasem nowoczesne kolekcje doskonale pasują zarówno do łazienki, jak i salonu — na ścianę oraz podłogę — mówi Joanna Ciecierska, stylistka wnętrz. — Istnieją różne sposoby wykorzystania płytek ceramicznych w pokoju dziennym. Pojedyncza ściana zaaranżowana strukturalnymi płytkami może stanowić główny akcent w salonowej przestrzeni. Ciekawym przykładem są bardzo obecnie modne odcienie miedzi. Wrażenie robią już same płytki bazowe o powierzchni przypominającej pofalowaną blachę, a ułożone pasami mozaikowe dekory potęgują efekt — dodaje.
Ciekawa ceramiczna dekoracja może zastąpić obraz czy grafikę. W tej roli doskonale sprawdzają się płytki inspirowane malarstwem impresjonistycznym. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie tej samej kolekcji na ścianie i podłodze, co optycznie powiększa pomieszczenie. Do tego celu wykorzystać można gres imitujący beton wykończony na wysoki połysk.
Ciekawą propozycją są też patchworkowe dekory, które można układać w sposób sprawiający wrażenie przypadkowości. Oczywiście wszystkie te kolekcje nadal świetnie sprawdzają się w przestrzeniach łazienkowych.
— Współczesne trendy we wzornictwie sprawiają, że powstają płytki niezwykle oryginalne, a zarazem — paradoksalnie — coraz bardziej uniwersalne pod względem możliwości ich zastosowania w różnych miejscach.
Użycie tej samej kolekcji w wielu pomieszczeniach domu sprawi, że przestrzeń wyda się większa i bardziej otwarta. Taki zabieg doda wrażenia jej ciągłości — mówi Joanna Ciecierska.
kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez