![Jak się okazuje, meble z okresu PRL świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.](https://m.wm.pl/2016/05/z9/0000102286-dsc0037-311949.jpg)
Jak się okazuje, meble z okresu PRL świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.
Autor zdjęcia: Milena Szymczak
Fascynują się nimi najczęściej osoby urodzone w latach 80. i 90. XX wieku. Ci starsi pamiętają je z dzieciństwa, a ci młodsi ze starych produkcji filmowych czy zdjęć znalezionych w sieci. Meblościanki, pufy, fotele i krzesła. Kiedyś kojarzące się z domem babci, a teraz to hit sezonu. Ludzie wychowani już po przemianach ustrojowych oszaleli na punkcie designu z czasu PRL.
Złoty okres polskich projektantów
PRL kojarzy się teraz przede wszystkim z milicjantami ogrzewającymi się przy koksowniku i kolejkami. Jednak jeżeli chodzi o prace polskich projektantów, to był to naprawdę złoty okres. Takiego zdania jest Łukasz Łazarczyk, projektant i absolwent wrocławskiego ASP. Ciekawych mebli szuka w różnych miejscach. — Starych mebli najlepiej szukać na śmietnikach - tak będzie najtaniej. Ludzie wyrzucają masę ciekawych okazów. Najfajniejsze można znaleźć w starych dzielnicach. Dobrym źródłem mebli z okresu PRL są także portale internetowe oraz wszelkiego rodzaju targi staroci. Fajnym źródłem inspiracji jeżeli chodzi o meble retro jest Pinterest — o tym, jak zdobywa swoje perełki z odzysku, odpowiada Łukasz. W podobny sposób działa studentka Aleksandra Hojszyk, również pasjonatka mebli z czasów Polski Ludowej. — Zazwyczaj przeszukuję strony internetowe — jest to mało efektywny sposób, ale najbardziej mobilny. Gdy mam więcej czasu, zaglądam do znajomych sklepów czy punktów, jak na przykład cotygodniowe bazary, gdzie można znaleźć dosłownie wszystko — opowiada Aleksandra.
Tęsknisz za designem PRL? Poczytaj więcej o kultowych meblach z tamtego okresu!
Renowacja starych mebli
Jest to hobby, które na pewno wymaga mnóstwa wolnego czasu. Meble to bardzo często przedmioty wielkogabarytowe, czyli nie można wziąć ich pod pachę i po prostu zanieść do domu. Czasami wymagają także renowacji. Ale czy jest to drogie? — Z pewnością bardzo czasochłonne. Czasami poszukiwanie zajmuje długie tygodnie. Niestety renowacja mebli jest kosztowna, warto samemu zaopatrzyć się w podstawowy zestaw ratunkowy dla mebli — wiele drobnych uszkodzeń jesteśmy w stanie naprawić sami. – mówi Aleksandra Hojszyk. Łukasz Łazarczyk również uważa, że to hobby nie wymaga zasobnego portfela, ale pomysłowości i poświęcenia wolnego czasu na prace naprawcze.
Szara codzienność kontra dynamiczny rozwój
Osoby wychowane w czasach Polski Ludowej może dziwić fascynacja młodych ludzi akurat tym okresem w meblarstwie. W końcu dla dziadków i rodziców współczesnych dwudziesto- i trzydziestolatków to była część szarej codzienności wraz z kolejkami i kartkami na żywność. — Druga połowa XX wieku cechowała się dynamicznym rozwojem branży meblarskiej. Nastąpił rozwój technologii. Meble coraz częściej powstawały w wyniku produkcji seryjnej, co stawiało przed projektantami nowe wyzwania, a sam zawód projektanta z zawodu rzemieślniczego powoli przybliżał się do sztuki nowoczesnej — opowiada Łukasz Łazarczyk, który projektowaniem zajmuje się zawodowo. — Okres ten w Polsce jest o tyle ciekawy że nasz kraj był częściowo odcięty od reszty świata. Było wiele ograniczeń (brakowało materiałów, technologii itp.), które moim zdaniem powodowały to, że projektant musiał więcej od siebie wymagać. W Polsce powstało w tym czasie wiele rzeczy wyjątkowych — dodaje.
Ponadczasowe projekty
Według Łukasza Łazarczyka PRL był naprawdę bardzo dobrym okresem dla polskiego meblarstwa mimo braku materiałów i sytuacji politycznej, a niektóre projekty, takie jak fotel RM 58 Romana Modzelewskiego, traktowane są obecnie jak dzieło sztuki współczesnej. — Myślę że spora część starych mebli z okresu PRL jest ponadczasowa, a projekty sprzed połowy dekady wracają na rynek za sprawą takich marek jak Vzór czy 366 Concept Design & Lifestyle. To pokazuje, że ludzie wciąż się tymi meblami interesują. Faktem jest też to, że my Polacy nie mieliśmy świadomości, że te nasze meble są ładne i oryginalne, przez wiele lat patrzyliśmy na zachód z podziwem, nie doceniając naszego rodzimego designu — podsumowuje nasz rozmówca.
Komentarze (6)
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
lewak #1995787 | 212.160.*.* 19 maj 2016 12:38
Patrioci, a w domach chińszczyzna i meble projektowane przez Szwedów. Zamiast jarać się polską myślą projektową, wolą badziew z sieciówek.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz
projektant #1995691 | 212.160.*.* 19 maj 2016 09:33
do TeX i qad ale z was frajerzy, no ludzie, wywalacie na śmietnik majątek! takie meble z PRL to niezła inwestycja, zajmuję się tym od kilku lat i świetnie na tym zarabiam. Podajcie namiar na ten śmietnik
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz
qad #1995418 | 83.9.*.* 18 maj 2016 18:07
Co za głupota! Knajpy w prlowskim wystroju, mieszkania jak za komuny, chamstwo na ulicach też. Normalni ludzie uciekali od tego jak najdalej a wy samowolnie to u siebie jeszcze zaprowadzacie
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz
TeX #1995354 | 83.6.*.* 18 maj 2016 15:53
to samo chciałem napisać, tydzień temu wyrzucałem takie na śmietnik po dziadka mieszkaniu.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) !
odpowiedz na ten komentarz
pokaż odpowiedzi (1)
aa #1995353 | 83.6.*.* 18 maj 2016 15:51
to dalej jest obciach, tak jak szukanie tego po śmietnikach
Ocena komentarza: warty uwagi (2) !
odpowiedz na ten komentarz