Czy wybudujesz dom bez pozwolenia?

2016-05-20 05:03:09 (ost. akt: 2016-05-19 10:16:39)
Czy wybudujesz dom bez pozwolenia?

Autor zdjęcia: Fotolia

Mija rok, odkąd weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Warto więc przypomnieć, czego dotyczą najważniejsze zmiany. Dla inwestora indywidualnego z całą pewnością ważne jest to, że może zacząć budowę bez posiadania pozwolenia. A jakie inne formalności budowlane musimy teraz spełnić, aby wybudować dom?

Obowiązująca od zeszłego roku nowelizacja ustawy Prawo budowlane zniosła konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę. Obecnie więc mamy dwa sposoby rozpoczęcia prac budowlanych:

• rozpoczęcie budowy zgodnie ze starą procedurą (z pozwoleniem na budowę),
• rozpoczęcie budowy bez zezwolenia, ale ze zgłoszeniem.

Zmiany miały na celu ułatwienie i skrócenie procedur związanych z rozpoczęciem budowy domu. I tak się stało — dzisiaj wiemy, że zmiana ta pozwala zaoszczędzić nawet kilka tygodni, które możemy przeznaczyć na same prace budowlane. Pamiętajmy jednak, że znowelizowane prawo nie zwalnia wszystkich budów z posiadania pozwolenia, są pewne wyjątki, np. pozwolenie jest wymagane przy budowie bliźniaków oraz domów szeregowych.

Zawiadomienie o budowie


Zniesiony został siedmiodniowy termin zawiadomienia organu o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Obecnie możemy rozpocząć budowę po upływie 30 dni od zgłoszenia budowy i złożeniu odpowiedniej dokumentacji. Oczywiście jeśli nie ma jakichś innych formalnych przeciwwskazań.

Pozwolenia na budowę nie potrzebujemy, gdy planujemy budowę wolnostojącego, niskiego budynku gospodarczego, altanki, garażu, ganku, niewielkiego domku letniskowego, basenu czy oczka wodnego. Powierzchnia tych obiektów nie może przekraczać 35 mkw. Jeśli chodzi o basen i oczko, to tu powierzchnia nie może być większa niż 50 mkw.

Tu trzeba mieć pozwolenie


A budowa jakich obiektów nadal wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Trudno wszystkie wymieniać, ale dotyczy to m.in.: budynków jednorodzinnych szeregowych i bliźniaczych, wolno-stojących domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie mieści się w całości na działce stanowiącej teren inwestycji, budowy budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy powyżej 35 mkw., budowy całorocznych domków letniskowych, budowy basenów lub oczek wodnych poza terenem zabudowanej działki, budowy budynków usługowych, wielorodzinnych, remontu lub przebudowy zabytków.

Tego nie trzeba nawet zgłaszać


Kiedy nie musimy zgłaszać prac budowlanych? W noweli jest przedstawiony cały katalog obiektów, które zwolnione są z jakichkolwiek weryfikacji przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Wymienimy tylko niektóre:
budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni do 35 mkw., wysokości do 5 m (dachy strome), budowa ogrodzeń do 2,2 m wysokości, montaż pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o mocy do 40 kW.


Procedura zgłoszenia


Zgłoszenie robót budowlanych (tak jak wniosek o pozwolenie na budowę) należy złożyć w starostwie (lub w urzędzie miasta na prawach powiatu), w odpowiednim wydziale architektoniczno-budowlanym. Musimy tego dokonać przed rozpoczęciem robót budowlanych, a do ich wykonywania można przystąpić po upływie 30 dni od dokonania zgłoszenia, jeżeli w tym czasie starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji. Jest to tzw. zasada milczącej zgody. Jeżeli po 30 dniach nie ma odzewu ze strony urzędu, możemy rozpocząć prace.

Warto dodać, że termin, w którym można przystąpić do rozpoczęcia budowy domu według zgłoszonego projektu, został wydłużony do 3 lat (wcześniej wynosił 2 lata).

Jeżeli organ stwierdzi braki w dokumentacji projektowej, wzywa inwestora do ich uzupełnienia w określonym terminie. W razie braku takiego uzupełnienia organ wnosi sprzeciw w drodze decyzji, a procedurę rozpoczyna się od początku.

kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB